News » Zielony wodór w ZEPAKu

Zielony wodór w ZEPAKu

23 lipiec 2021 Komentarze: 1 Share 'Zielony wodór w ZEPAKu' on Facebook Share 'Zielony wodór w ZEPAKu' on Email Share 'Zielony wodór w ZEPAKu' on Print Friendly

21 lipca 2021r. ZEPAK uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie wytwórni wodoru wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Ta precedensowa decyzja wydana została przez Prezydenta Miasta Konina p. Piotra Korytkowskiego w uzgodnieniu z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego, Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Poznaniu i z Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Poznaniu.

Decyzja umożliwia ZEPAK realizację inwestycji polegającej na budowie wytwórni wodoru o docelowej mocy do 50 MW w oparciu o elektrolizery z membraną elektrolitowo-polimerową (PEM). Inwestycja ta zrealizowana zostanie na terenie Elektrowni Konin, gdzie zlokalizowany jest istniejący blok biomasowy o mocy 50 MW i budowany jest kolejny blok na biomasę również o mocy 50 MW.

Działający blok energetyczny na biomasę już dzisiaj jest źródłem zielonej energii cieplnej dla Konina. Dzięki dostawom zielonego ciepła z tego źródła system ciepłowniczy w Koninie należy do jednego z niewielu efektywnych systemów ciepłowniczych w Polsce. Użytkownicy ciepła w Koninie nie są obciążani kosztami emisji CO2które muszą ponosić konsumenci ciepła korzystający z systemów ciepłowniczych ogrzewanych gazem lub węglem.

Bloki biomasowe z Elektrowni Konin wykorzystane będą również przy produkcji zielonego wodoru z elektrolizerów, które zostaną zainstalowane na terenie Elektrowni Konin. Pierwszy taki elektrolizer został już kupiony przez ZE PAK od firmy Hydrogenics Europe. Instalacja posłuży do produkcji wodoru przy wykorzystaniu energii pozyskiwanej ze spalania biomasy. Początkowa moc tej jednostki wynosi 2,5 MW, przy czym umowa zawarta przez ZE PAK z dostawcą umożliwia prostą rozbudowę tej instalacji do 5 MW. Na podstawie decyzji wydanej przez Prezydenta Miasta Konina możliwe będzie zrealizowanie inwestycji związanej z budową 10 elektrolizerów o mocy 5 MW każdy.

Prezydent Konina p. Piotr Korytkowski przekazał decyzję inwestorowi w trakcie symbolicznego spotkania w siedzibie ZE PAK przy ul. Kazimierskiej 45 w Koninie. W spotkaniu tym wzięli udział również Przewodniczący Rady Nadzorczej ZE PAK p. Zygmunt Solorz oraz p. Jacek Bogusławski – członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz Przewodniczący Wielkopolskiej Platformy Wodorowej.

W trakcie spotkania podkreślono, że projekty inwestycyjne ZEPAK dotyczące produkcji zielonego wodoru wpisują się w proces transformacji energetycznej i sprawiedliwej transformacji Wielkopolski Wschodniej. Budowa wytwórni wodoru wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Elektrowni Konin są elementem strategii transformacyjnej ZE PAK, której celem jest całkowita rezygnacja do 2030 r. z wydobycia węgla brunatnego oraz wygaszenie elektrowni wykorzystujących ten surowiec do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

Źródło: ZE PAK S.A.

Wpis został opublikowany 23 lipiec 2021 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

1 komentarz do “Zielony wodór w ZEPAKu”

  1. zgryźliwy, 31 lipiec 2021 o 10:07

    To koszmar energetyki. Najpierw rzekomo zielony prąd zostanie wyprodukowany z i tak niską sprawnością konwencjonalnego spalania w małym bloku, samo spalanie biomasy jest kontrowersyjne ( bo gdyby rosła dalej, to wychwyciłaby więcej CO2 ), no i przeróbka tak ciężko i nisko sprawnie pozyskanego zielonego prądu odbędzie się z kolejną stratą w elektrolizerze i sprężarkowni. Do tego dodajmy straty transportu i magazynowania, a na końcu gdzieś trzeba wodór spalić, z kolejną oczywiście stratą. Blok biomasowy ma może 31 % sprawności. Sprawność procesu prąd-wodór-prąd ( a taką możemy przyjąć, bo na końcu może być pojazd elektryczny ) to 30 %. Pozyskanie końcowego „zielonego prądu” z „zielonego prądu” ze sprawnością 0,09 to koszmar.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć