OZE

TAURON buduje elektrownie na dachach bloków

TAURON Nowe Technologie zainstaluje panele fotowoltaiczne na dachach 14 budynków należących do Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik” w Jaworznie. Instalacje o łącznej mocy 509 kWp będą produkować ekologiczną energię ze słońca.

Instalacje fotowoltaiczne szturmem wchodzą na dachy polskich domów. TAURON Nowe Technologie rozpoczął budowę systemów PV na budynkach wielorodzinnych administrowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Górnik” w Jaworznie. To pierwsza część trzyetapowej inwestycji, dzięki której na blokach pojawią się panele o łącznej mocy 509 kWp. Każdego roku wyprodukują one około 517 tys. kWh ekologicznej energii elektrycznej.

– Odnawialne źródła energii to już nie jest moda, a konieczność. Po nowoczesne rozwiązania sięgają nie tylko gospodarstwa domowe, ale też firmy i samorządy. Warto już dziś przestawić się na „czyste” technologie, bo w przyszłości przepisy krajowe oraz wspólnotowe i tak wymuszą na nas zmianę sposobu produkowania energii. Najlepiej ten proces rozłożyć w czasie i stopniowo przygotować się do energetycznej transformacji. Nasza spółka ma w tym spore doświadczenie, bo podobnych instalacji wybudowaliśmy już sporo – mówi Piotr Apollo, Wiceprezes Zarządu TAURON Nowe Technologie.

Zastosowane w Jaworznie panele wykonane są z ogniw monokrystalicznych – to obecnie najbardziej zaawansowane technologicznie produkty PV, których sprawność sięga niemal 21%. Zastosowanie kosztowniejszej technologii ma uzasadnienie praktyczne – przy podobnej wielkości paneli mono- i polikrystalicznych wybór tych pierwszych pozwoli wykonawcy umieścić na dachach spółdzielczych budynków instalacje o wyższej mocy od 30 do 50 kWp.

Inteligentny system sterowania instalacją, która powstaje na budynkach SM „Górnik” w Jaworznie pozwoli na kompleksowe zarządzanie produkcją energii elektrycznej. W ubiegłym roku TAURON przyłączył aż 97,7 tys. mikroelektrowni słonecznych, o łącznej mocy 658 MW. W pierwszym półroczu 2021 TAURON było to już 44 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy ok. 317 MW. W sumie Spółka przyłączyła już ponad 145 tys. takich instalacji do swojej sieci dystrybucyjnej.

Źródło: TAURON Polska Energia SA

Działy

Reklama