News » Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do…

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do skargi Polski w sprawie OPAL

16 lipiec 2021 Możliwość komentowania Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do skargi Polski w sprawie OPAL została wyłączona Share 'Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do skargi Polski w sprawie OPAL' on Facebook Share 'Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do skargi Polski w sprawie OPAL' on Email Share 'Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do skargi Polski w sprawie OPAL' on Print Friendly

15 lipca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał argumentację ze skargi Polski w sprawie decyzji zwalniającej gazociąg OPAL z niektórych przepisów tzw. Trzeciego Pakietu Energetycznego. Trybunał uznał, że Komisja Europejska, przy wydawaniu decyzji zwalniającej, uchybiła obowiązkom wynikającym z traktatowej zasady solidarności i nie zbadała wpływu swojej decyzji na rynki ościenne, w tym rynek polski. Należy przy tym zauważyć, że dzisiejszy wyrok TSUE ma charakter ostateczny, a więc ostatecznie przesądza o obowiązku stosowania zasady solidarności energetycznej przez wszystkie instytucje europejskie.

– Polska od wielu lat zabiega o uwzględnianie zasady solidarności w polityce energetycznej, gwarantującej bezpieczeństwo energetyczne wszystkim państwom członkowskim i promując równe szanse rozwoju dla wszystkich rynków w Unii Europejskiej. Dzisiejsza decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdza nasze dotychczasowe stanowisko i mamy nadzieję, że przyczyni się do wzmocnienia krytycznego stanowiska państw członkowskich i wszystkich instytucji europejskich w zakresie projektów, które budzą uzasadnione obawy państw członkowskich w zakresie ich bezpieczeństwa energetycznego – mówi Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka w reakcji na wyrok Trybunału Sprawiedliwości.

Tło decyzji Trybunału Sprawiedliwości 

Wydany dzisiaj wyrok Trybunału Sprawiedliwości kończy wieloletni spór o zasady korzystania z gazociągu OPAL, stanowiącego lądowe przedłużenie gazociągu Nord Stream 1. W 2016 r. Komisja Europejska przyznała odstępstwo od konkurencyjnych zasad Trzeciego Pakietu Energetycznego, co pozwalało spółce Gazprom na zwiększenie stopnia wykorzystania gazociągu. W swojej decyzji, Komisja Europejska nie zbadała jednak wpływu tej decyzji na bezpieczeństwo energetyczne innych państw członkowskich, w tym Polski. W celu ochrony swoich interesów, Polska złożyła skargę na decyzję Komisji Europejskiej wskazując na nieprawidłowości proceduralne przy jej wydawaniu. W swojej skardze, Polska wskazywała, że z ogólnych zasad polityki energetycznej, określonych w Traktatach, Komisja Europejska była obowiązana do zbadania wpływu tego gazociągu na inne rynki, w tym rynek polski.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wpis został opublikowany 16 lipiec 2021 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć