OZE

RWE odnosi sukces w polskich aukcjach dla odnawialnych źródeł energii

RWE wygrało aukcję na 48 megawatową lądową elektrownię wiatrową Żnin. Sukces odniosły też projekty fotowoltaiczne RWE o łącznej mocy 29 megawatów ac. Uruchomienie nowych aktywów RWE spodziewane jest w 2022 i 2023 r.

RWE zwiększa swoje portfolio odnawialnych źródeł energii w Polsce: Firma zabezpieczyła kontrakt różnicowy (CfD) dla projektu lądowego w Żninie, o planowanej mocy instalacji wynoszącej 48 megawatów (MW). Lądowa farma wiatrowa zostanie zbudowana w północno-zachodniej części Polski, w województwie kujawsko-pomorskim. Prace budowlane dla łącznie 16 turbin mają się rozpocząć już pod koniec tego roku. Rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji w Żninie spodziewane jest na koniec 2023 r. Sukces w aukcji odniosły też kolejne projekty solarne RWE o łącznej mocy 29 MWac.

– Sukces w tym przetargu umacnia naszą pozycję wiodącego producenta zielonej energii elektrycznej w Polsce. Farma wiatrowa w Żninie wzbogaci nasze portfolio o 48 megawatów i pozwoli nam na dalszy rozwój i wykorzystanie naszego wewnętrznego zespołu serwisowego – wyjaśnia Agnieszka Wojnarowska, Dyrektor Onshore Development dla Skandynawii, Polski i Krajów Bałtyckich w RWE Renewables. – Przy realizacji projektów fotowoltaicznych skorzystamy również z doświadczenia naszych dobrze ugruntowanych przedsiębiorstw wiatrowych. Każdy projekt fotowoltaiczny z osobna jest niewielkich rozmiarów, ale pogrupowaliśmy je w klastry, aby zoptymalizować budowę i dalszą eksploatację.

Rozpoczęcie prac instalacyjnych oraz uruchomienie projektów fotowoltaicznych planowane jest przyszłym roku. Elektrownie fotowoltaiczne znajdują się w województwie zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim i wielkopolskim – blisko pozostałych projektów RWE, które wygrały aukcję w 2019 r. (w sumie 32 MWac), jak również w pobliżu istniejących lądowych farm wiatrowych RWE.

Jak podał Urząd Regulacji Energetyki, w czerwcowych aukcjach energii odnawialnej wygrało 1016 z 1264 złożonych ofert na instalacje fotowoltaiczne o mocy do 1 MW oraz 91 ze 111 złożonych ofert na instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe na lądzie o mocy powyżej 1 MW. Minimalna cena dla instalacji <1MW wyniosła 207 PLN/MWh, a aukcja została rozstrzygnięta na poziomie 253,37 PLN/MWh. W aukcji dla większych instalacji wygrały projekty z cenami od 179 do maksymalnie 242,98 PLN/MWh.

Silna pozycja w sektorze odnawialnych źródeł energii w Polsce

RWE zdobyło już duże doświadczenie w Polsce i obsługuje tutaj lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy około 370 MW oraz realizuje i opracowuje kolejne projekty lądowe. Na przykład, RWE oddaje obecnie do użytku projekt lądowy Dolice (48 MW), Żukowice (33MW) i niedawno rozpoczęło budowę farmy wiatrowej Lech Nowy Staw (12 MW) na południowy wschód od Gdańska. Wraz z silną pozycją na rynku lądowej energetyki wiatrowej, firma z powodzeniem wkroczyła na polski rynek morski, pozyskując szereg projektów w rozwoju w centralnej części polskiego Morza Bałtyckiego. Na wiosnę polski Urząd Regulacji Energetyki przyznał CfD dla morskiej farmy wiatrowej Baltic II o mocy 350 MW. Jako jedna z wiodących na świecie firm zajmujących się energią odnawialną, RWE zamierza zainwestować od 2020 do 2022 r. 5 mld euro netto w energię odnawialną na świecie i zwiększyć swoje globalne portfolio odnawialnych źródeł energii do ponad 13 gigawatów mocy netto.

Źródło: RWE Renewables

Działy

Reklama