21 czerwca odbyła się zainicjowana przez Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtykę wizyta studyjna na terenie KWB Turów. Uczestniczyli w niej przedstawiciele strony czeskiej – Martin Puta hetman Kraju Libereckiego oraz zespół ekspertów z zakresu hydro- i geologii, a także Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.
Wizyta miała na celu przedstawienie stronie czeskiej w sposób transparentny warunków panujących na terenie kopalni. Zwizytowano m.in. poziom nadkładowo-czwartorzędowy C1 w okolicy Opolna Zdroju stanowiący poziom pracy koparki K-22, nieczynne studnie międzywęglowe w rejonie pompowni T-6, rejon budowanego ekranu przeciwfiltracyjnego i piezometr HPz-20w/58 zlokalizowany w miejscowość Opolno Zdrój, w którym obserwowany jest samowypływ.
Przedstawiciele PGE przedstawili też m.in. wyniki pomiarów poziomu hałasu, związane z pracą koparki K-22, które nie wykazały przekroczeń normy.
– Zależy nam na tym, by przełamać poczucie wzajemnego braku zaufania. Chcielibyśmy wypracować mechanizmy współpracy, w ramach których będziemy gromadzić wszystkie dostępne dane, zarówno ze strony polskiej, jak i czeskiej. Dzięki temu wspólnie ustalimy metodologię i stworzymy model geologiczny. To pomoże nam rozwiązywać spory, a nie je zaogniać i wypracować długofalowe porozumienie – powiedział Minister Michał Kurtyka.
Spotkanie poprzedziło mający rozpocząć się jutro w Pradze ciąg dalszy polsko-czeskich rozmów w sprawie kopalni w Turowie.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska