News » ARP S.A. wśród inicjatorów powstania Dolnośląskiej Doliny…

ARP S.A. wśród inicjatorów powstania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej

10 Cze 2021 Brak komentarzy Share 'ARP S.A. wśród inicjatorów powstania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej' on Facebook Share 'ARP S.A. wśród inicjatorów powstania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej' on Email Share 'ARP S.A. wśród inicjatorów powstania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej' on Print Friendly

8 czerwca w Kobierzycach pod Wrocławiem przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. wzięli udział w spotkaniu na temat inicjatywy powołania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Zgodnie z Krajowym Planem Odbudowy powstanie w Polsce co najmniej pięć dolin wodorowych. List intencyjny w sprawie utworzenia pierwszej z nich – Podkarpackiej Doliny Wodorowej w Rzeszowie – którego sygnatariuszem jest ARP S.A. został podpisany w obecności Premiera Mateusza Morawieckiego 18 maja br.

– Już teraz Polska jest jednym z liderów produkcji wodoru na świecie. Takie możliwości zobowiązują i pokazują, że mamy u nas w Polsce wypracowane kompetencje – ocenił Premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, w Polsce będzie pięć „Dolin Wodorowych” i „to będą główne ogniwa gospodarki wodorowej”.

– Chcemy mierzyć wysoko, wodór ma szansę być paliwem z przyszłości. Do 2034 r. powstaną w Polsce elektrolizery o mocy co najmniej dwóch gigawatów – powiedział Premier Mateusz Morawiecki.

Jednym z hubów wodorowych ma być Dolnośląska Dolina Wodorowa. Pozwoli ona wykorzystać potencjał regionu w zakresie nowoczesnych technologii, zbudować miejsce, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe, autobusy wodorowe, a niskoemisyjny wodór będzie wykorzystywany na szeroką skalę jako źródło czystej energii.

Scenariusz działań w sprawie utworzenia Dolnośląskiej Doliny Wodorowej omawiali 8 czerwca br. roku przedstawiciele: Ministerstwa Klimatu i Środowiska na czele z Ministrem Ireneuszem Zyską, Pełnomocnikiem Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, ARP S.A., dolnośląskich uczelni wyższych, podmiotów gospodarczych, innowatorów. Przedstawiciele nauki przedstawili koncepcję utworzenia we Wrocławiu pierwszego w Polsce i jednego z nielicznych w Europie akademickiego „Centrum Zielonej Transformacji”.

– Już dziś w TSSE EURO-PARK WISŁOSAN w Europarku Kobierzyce funkcjonuje LG Energy Solution, produkujący baterie litowe do samochodów elektrycznych. To niezwykle istotny komponent, który rozwija elektromobilność, jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziś gałęzi przemysłu. Innowacje w sektorze energetyki są tu, na Dolnym Śląsku, już dziś. Chcemy, by tych innowacji było więcej, by rozwijał się Przemysł 4.0. W tym kontekście dostrzegamy szansę w wodorze i sukcesywnie włączamy się w promowanie rozwiązań bazujących na jego wykorzystaniu – mówi Cezariusz Lesisz, Prezes ARP S.A.

– W Grupie Kapitałowej ARP są spółki, które zajmują się produkcją bezemisyjnych środków transportu jak również produkują szereg urządzeń mogących znaleźć zastosowanie w całym łańcuchu dostaw gospodarki wodorowej. Jesteśmy, jako ARP biznesowo zainteresowani inwestycjami w rozwój innowacyjnych technologii wytwarzania energii – dodaje Paweł Kolczyński, Wiceprezes ARP S.A.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy środki przeznaczone na projekty wpisujące się w rozwój technologii wodorowych sięgną 800 mln euro. Realizacja projektów z tego zakresu będzie możliwa również dzięki uzyskaniu pomocy publicznej w ramach mechanizmu Komisji Europejskiej – Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania.

O Polskiej Strategii Wodorowej do 2030 r.

Projekt, będącej na końcowym etapie opracowywania, Polskiej Strategii Wodorowej do 2030 r. wyznacza następujące cele:

  • osiągnięcie mocy instalacji produkcji z niskoemisyjnych źródeł, procesów i technologii dla potrzeb produkcji wodoru i jego pochodnych na poziomie 2 GW, w tym w szczególności instalacji elektrolizerów;
  • rozpoczęcie eksploatacji 800-1000 nowych autobusów wodorowych, w tym wyprodukowanych w Polsce;
  • powstanie co najmniej 32 stacji tankowania i bunkrowania wodoru;
  • powstanie co najmniej 5 dolin wodorowych będącymi centrami doskonałości w procesie wdrażania gospodarki wodorowej, integracji sektorów, transformacji klimatycznej przemysłu oraz budowie infrastruktury.
Źródło: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.
Wpis został opublikowany 10 Cze 2021 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć