Ciepłownictwo

Rzeszowska Elektrociepłownia daje ciepło miastu od 40 lat

4 dekady temu rzeszowska elektrociepłownia rozpoczęła swój pierwszy sezon grzewczy. Obecnie Elektrociepłownia w Rzeszowie, należąca do PGE Energia Ciepła jest głównym producentem ciepła i energii elektrycznej dla miasta. Jej dostawa zaspokaja ponad połowę ogólnego zapotrzebowania w zakresie centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, dbając o komfort mieszkańców i stosując ekologiczne rozwiązania.

Początki
Decyzja o budowie Elektrociepłowni zapadła w latach 70. XX w. i związana była z dynamiczną rozbudową miasta i z rosnącymi potrzebami na ciepło w nowo budowanych osiedlach. Ówcześnie funkcjonowało wiele przestarzałych, lokalnych kotłowni węglowych, które przyczyniały się do złej jakości powietrza w mieście. Budowa centralnego źródła pozwoliła na sukcesywne likwidowanie nieefektywnych i szkodliwych kotłowni lokalnych oraz poprawiła jakość powietrza. Pierwsze urządzenia grzewcze zostały uruchomione w 1980 r. Rzeszowska elektrociepłownia została zaprojektowana jako obiekt, który miał docelowo produkować 100 MW energii elektrycznej i ponad 600 MWt energii cieplnej. Budowę elektrociepłowni podzielono na 3 etapy.

Kalendarium Elektrociepłowni w Rzeszowie
1976-1983 – I etap budowy elektrociepłowni, rozpoczęła się budowa czterech kotłów wodnych – WR 25. Ciepło z elektrociepłowni po raz pierwszy popłynęło do rzeszowskich mieszkań, zakładów i instytucji już zimą 1980 r.
1983-1988 – II etap rozbudowy elektrociepłowni, obejmował on budowę dwóch kotłów WP-120 o łącznej mocy cieplnej 280 MW, zakończona realizacja II etapu rozbudowy pozwoliła zlikwidować lokalne
kotłownie.
1989 – III etap rozbudowy elektrociepłowni, zakładał budowę dwóch bloków energetycznych, zapewniających, oprócz energii cieplnej, również produkcję energii elektrycznej. Jednak przemiany polityczne i sytuacja gospodarcza kraju po 1989 r. uniemożliwiły realizację tej części projektu. Został on czasowo zawieszony.
26 maja 2003 r. oddano do użytku blok gazowo-parowy BGP-100, który poszerzył działalność firmy o wytwarzanie energii elektrycznej w układzie skojarzonym z energią cieplną, na bazie gazu ziemnego.

24 października 2014 r. przekazano do użytku nowy blok kogeneracyjny (gazowy silnikowy) o mocy elektrycznej 29 MWe oraz mocy cieplnej 26 MWt. Technologia obiektu oparta jest na mechanizmie silników spalinowych tłokowych (BGS). Wielkość i parametry bloku zostały skonfigurowane tak, aby zwiększyć elastyczność pracy wszystkich jednostek wytwórczych Elektrociepłowni w sezonie letnim i zimowym.

Październik 2018 – najbardziej znaczący wpływ na działalność elektrociepłowni ma jednak najnowsza inwestycja – oddana do użytku w 2018 r. Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów z Odzyskiem Energii (ITPOE). Instalacja o zdolności przetwarzania 100 000 Mg/r. (~ 12,5 Mg/h, roczny czas pracy ~ 8 000 h/r.). Podstawowym przedmiotem działalności ITPOE jest odzysk energii zawartej w termicznie przekształcanych, zmieszanych odpadach komunalnych i innych odpadach z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych. Odpady są termicznie przekształcane poprzez ich spalanie w kotle jednej linii technologicznej
o wydajności spalania 12,5 Mg/h odpadów. Praca instalacji odbywa się w trybie ciągłym. Instalacja ITPOE produkuje ciepło dla potrzeb zewnętrznych odbiorców oraz na potrzeby własne Elektrociepłowni.

Teraźniejszość i przyszłość
W Elektrociepłowni produkcja ciepła odbywa się obecnie z wykorzystaniem: czterech kotłów węglowych: WR – 25 (rusztowych) o łącznej mocy cieplnej 116 MW, dwóch kotłów węglowych: WP – 120 (pyłowych) o łącznej mocy cieplnej 280 MW, bloku gazowo-parowego BGP – 100 o mocy elektrycznej 101 MW i cieplnej 76,3 MW, bloku gazowego silnikowego BGS – 30, do wytwarzania energii elektrycznej i ciepłej wody użytkowej w lecie w oparciu o cztery silniki spalinowe tłokowe o mocy elektrycznej 7,25 MW i cieplnej 6,50 MW każdy oraz Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii, która przetwarza odpady
komunalne o mocy elektrycznej 8 MW w kondensacji oraz 4,6 MW w kogeneracji. Ponadto Elektrociepłownia posiada wszystkie niezbędne, wspomagające proces wytwarzania ciepła urządzenia i obiekty, w tym: magazynowania i przygotowania paliwa, zagospodarowania odpadów paleniskowych, ujęcie wody na rzece Wisłok ze zbiornikiem retencyjnym, stację uzdatniania wody technologicznej oraz laboratorium analityczne.

W fazie przygotowania do realizacji jest projekt pod nazwą „Zabudowa II linii technologicznej w Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Rzeszowie”. Druga linia utylizacji odpadów zostanie
zabudowana w istniejącym budynku i będzie w maksymalnym stopniu wykorzystywać istniejącą infrastrukturę, która powstała w ramach prac związanych z budową pierwszej linii przekształcania odpadów.
Projekt ma się zakończyć w 2023 r.

Rzeszowska elektrociepłownia to nowoczesna firma, otwarta i przyjazna dla otoczenia. Aktywnie współpracuje z lokalnymi władzami i przedsiębiorstwami. Współuczestniczy w ważnych wydarzeniach gospodarczych, kulturalnych i społecznych. Nie pozostaje obojętna na sytuacje regionu i jego mieszkańców, wpierając lokalne inicjatywy. Od 2018 r. stałym elementem działalności jest eko-edukacja, realizowana w formie wykładów, warsztatów, zajęć tematycznych, połączonych ze zwiedzaniem ITPOE, adresowanych przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkół z Rzeszowa i okolic.

 

 

 

 

 

Źródło: PGE Energia Ciepła S.A.

Działy

Reklama