CSR w energetyce » Przepławka dla ryb na Stopniu Wodnym Stary Raduszec

Przepławka dla ryb na Stopniu Wodnym Stary Raduszec

2 Cze 2021 Brak komentarzy Share 'Przepławka dla ryb na Stopniu Wodnym Stary Raduszec' on Facebook Share 'Przepławka dla ryb na Stopniu Wodnym Stary Raduszec' on Email Share 'Przepławka dla ryb na Stopniu Wodnym Stary Raduszec' on Print Friendly

PGE Energia Odnawialna uruchomiła przepławkę na Stopniu Wodnym Stary Raduszec. Inwestycja ekologiczna umożliwi swobodną migrację ryb i organizmów bezkręgowych.

Przepławka to budowla hydrotechniczna stosowana na stopniach wodnych, jazach i zaporach. Musi ona być tak skonstruowana, by uwzględniała cechy gatunkowe oraz możliwości i potrzeby wszystkich organizmów żyjących w rzece. Oznacza to, że rozmiary budowli powinny być dostosowane do największych ryb, za to parametry hydrauliczne (np. prędkości przepływu, głębokości wody) do najmniejszych i najsłabszych bezkręgowców. Przy projektowaniu należy uwzględnić też zmienne warunki hydrologiczne (m. in. tzw. niżówki) oraz terminy migracji ryb.

Przepławka na Stopniu Wodnym Stary Raduszec ma ok. 130 metrów długości. Składa się z 26 komór przeprawowych oraz basenów spoczynkowych, wyłożonych warstwą otoczaków i dodatkowych półmetrowych kamieni. W przegrodach z palisady drewnianej znajdują się też 30-40 centymetrowe szczeliny (przesmyki), którymi przepływają ryby.

Wchodząca w skład hydrowęzła dychowskiego Elektrownia Wodna Stary Raduszec jest ostatnią elektrownią na rzece Bóbr w pobliżu jej ujścia do Odry. Uruchomiono ją w 1935 r. i w przeciwieństwie do wielu innych tego typu obiektów przetrwała nienaruszona czas wojny i okres po jej zakończeniu. W elektrowni zamontowano dwie turbiny typu Kaplana sprzężone z generatorami synchronicznymi, każda o mocy 1320 kW, pozwalające na średnioroczną produkcję na poziomie 12 GWh.

W okolicy Elektrowni Wodnej Raduszec żyją 34 gatunki minogów i ryb w tym gatunki chronione: głowacica, koza, minug rzeczny, piekielnica, różanka i śliz.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2326,25 MW.

Źródło: PGE Energia Odnawialna S.A.

Wpis został opublikowany 2 Cze 2021 w następujących kategoriach: CSR w energetyce. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć