Elektroenergetyka

Minister Kurtyka na VII Forum Innowacyjności

Rola energetyki jądrowej w ochronie klimatu i środowiska to główny temat rozmów podczas VII Forum Innowacyjności „Klimat wobec wyzwań XXI wieku”. W wydarzeniu, które odbyło się 28 maja 2021 r., udział wziął Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka.

Jak podkreślił w trakcie otwarcia Minister Klimatu i Środowiska, aktywa energetyczne Polski starzeją się, dlatego transformacja energetyczna jest niezwykle istotna dla zachowania bezpieczeństwa energetycznego i ciągłości zaopatrzenia w energię. Polityka energetyczna Polski do 2040 r. wskazuje na zmianę miksu energetycznego w kolejnych latach.

– Chcemy iść w kierunku dywersyfikacji źródeł, ale przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i konkurencyjność gospodarki. Musimy znaleźć sposób, aby w naszym miksie były pewne dostawy energii elektrycznej. Takim źródłem jest energetyka jądrowa, która będzie zapewniała bezpieczeństwo dostaw energii. Chodzi o to, aby przez 365 dni w roku, 24 godz. na dobę obywatele mieli zapewnione dostawy prądu – powiedział.

Minister wskazał także, że energetyka jądrowa musi opierać się na dostępnych technologiach.

– Jeżeli chcemy, aby w najbliższym czasie zaistniała w Polsce energetyka jądrowa to musimy opierać się na sprawdzonych i dostępnych technologiach. Dlatego inwestycje w wielkoskalowe jednostki zostały zawarte w Polityce energetycznej Polski do 2040 r. Decyzje podejmowane w tej sprawie dziś będą skutkowały rozwiązaniami na początku 2030 r. – mówił.

Minister Michał Kurtyka podkreślił także, że bezpieczeństwo i niezależność energetyczna, a także rozwój cywilizacyjny i naukowy kraju to tylko niektóre korzyści, jakie daje energetyka jądrowa.

– Wdrożenie energetyki jądrowej to inwestycja w rozwój technologiczny i polską gospodarkę opartą na wiedzy. Dla naszego przemysłu jest to także możliwość realizacji zaawansowanych technologicznie projektów – podsumował.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama