W gorzowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła powstanie kotłownia szczytowo-rezerwowa o mocy maksymalnej 100 MWt. To kolejny krok, który pozwoli na całkowite wycofanie węgla z użycia w zakładzie. Prace mają potrwać do listopada 2023 r.
Gorzowski oddział PGE Energia Ciepła stale inwestuje w swoje jednostki wytwórcze, aby spełniać najbardziej restrykcyjne normy środowiskowe. W ostatnich latach powstał na jej terenie m.in. jeden z najnowocześniejszych bloków gazowo-parowych w Polsce. Z kolei w kwietniu ruszył przetarg na budowę kotłowni szczytowo-rezerwowej o mocy do 100 MWt, zasilanej paliwem gazowym oraz rezerwowo olejem.
– Budowa kotłowni szczytowo-rezerwowej jest ważnym elementem programu inwestycyjnego gorzowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Ta inwestycja pozwoli na całkowite wyłączenie z eksploatacji bloku węglowego do końca 2023 r. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na jakość powietrza w mieście, ale także na poprawę efektywności wytwarzania energii elektrycznej oraz ciepła naszej elektrociepłowni – powiedział Wojciech Dobrak, Dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim.
W ramach projektu powstanie m. in. budynek kotłowni, komin trójprzewodowy, stacja przygotowania gazu, dwa kotły oraz niezbędna infrastruktura, w tym rurociągi, zagospodarowanie terenu, a także instalacje elektryczne. Podstawowym paliwem ma być wysokometanowy gaz systemowy.
W przetargu zostanie wyłoniony wykonawca, który zaprojektuje oraz wybuduje cały obiekt w formule „pod klucz”. Do podpisania umowy ma dojść w grudniu 2021 r. Prace potrwają przez niespełna dwa lata – do listopada 2023 r., kiedy to obiekt zostanie przekazany do eksploatacji.
Źródło: PGE Energia Ciepła SA