Elektroenergetyka

Cyberbezpieczeństwo transgranicznych przepływów energii elektrycznej w Europie

ACER konsultuje projekt ramowych wytycznych

Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER, Agency for Cooperation of Energy Regulators) rozpoczęła konsultacje społeczne projektu ramowych wytycznych sektorowych przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa transgranicznych przepływów energii elektrycznej.

Celem konsultacji jest uzyskanie opinii zainteresowanych stron na temat dokumentu, przed jego przedłożeniem Komisji Europejskiej.

W europejskim sektorze energetycznym zachodzą istotne zmiany  w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, co nie może się odbywać bez zapewnienia bezpieczeństwa dostaw i konkurencyjności. W ramach transformacji energetycznej i związanej z nią decentralizacji wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, postęp technologiczny, łączenie sektorów i cyfryzacja przekształcają europejską sieć energetyczną w “inteligentną sieć”. Podobnie jak w innych sektorach, niesie to ze sobą nowe zagrożenia, ponieważ cyfryzacja w coraz większym stopniu naraża system energetyczny na cyberataki i incydenty, które mogą zagrażać bezpieczeństwu dostaw energii.

Przygotowane przez Agencję wytyczne mają na celu wypracowanie rozwiązań dla zidentyfikowanych wcześniej zagrożeń, które mają służyć zapewnieniu cyberbezpieczeństwa. Dzięki nim zostaną określone jasne i obiektywne zasady opracowywania kodeksu sieci dotyczącego cyberbezpieczeństwa, którego celem jest określenie zasad mających na celu utrzymanie bezpieczeństwa systemów elektroenergetycznych w całej Europie.

URE zachęca do udziału w konsultacjach społecznych, które potrwają do 29 czerwca 2021 r.

Dodatkowo, jeszcze w maju br., ACER zorganizuje warsztaty, podczas których przedstawi i wyjaśni szczegóły proponowanych wytycznych. Więcej informacji zostanie opublikowanych na stronie internetowej ACER.

***

  • Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER, Agency for Cooperation of Energy Regulators) jest unijną agencją z siedzibą w Lublanie. Została utworzona na mocy rozporządzenia 713/2009, które wchodzi w skład tzw. trzeciego pakietu energetycznego. ACER działa od marca 2011 r.
  • ACER posiada również uprawnienia do monitorowania rynków wewnętrznych energii elektrycznej i gazu ziemnego, a w szczególności cen energii i gazu, dostępu do sieci, w tym dostępu do energii wytworzonej z odnawialnych źródeł energii.
  • Zaangażowanie w prace ACER jest stałym elementem międzynarodowej aktywności Prezesa URE. 17 marca br. na posiedzeniu Rady Regulatorów ACER (ACER Board of Regulators), Prezes URE został wybrany na stanowisko Wiceprzewodniczącego Rady.

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

Działy

Reklama