Ochrona środowiska

Kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska na XII Klimatycznym Dialogu Petersberskim

Adaptacja do zmian klimatu. kwestie dotyczące zobowiązań w zakresie ograniczania emisji gazów cieplarnianych, finansowanie implementacji Porozumienia paryskiego oraz przygotowania do COP26 w Glasgow, w tym negocjacvje art. 6 ww. Porozumienia to główne tematy rozmów podczas XII Klimatycznego Dialogu Petersberskiego. W wydarzeniu, które odbyło się 6-7 maja 2021 r., udział wzięli Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka oraz Wiceminister Klimatu i Środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Jak podkreślił Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka, ramy czasowe przedkładania wkładów krajowych to jedna z nierozstrzygniętych kwestii, które musimy sfinalizować przed kolejną rundą NDC (ang. Nationally Determined Contributions) w 2025 r.

– Jest to jeden z tematów, w których możemy poczynić znaczne postępy. Powinniśmy zapewnić wspólne podejście, które pozostawia miejsce na elastyczność. W Unii Europejskiej mamy praktykę wyznaczania 10-letnich celów. Obecnie finalizujemy europejskie prawo klimatyczne, które opiera się na tych aspektach i ustanawia dziesięcioletnie cele pośrednie na drodze do naszego unijnego celu neutralności klimatycznej w 2050 r. – powiedział.

W trakcie wideokonferencji minister podkreślił, że konsultacje ministerialne w okresie poprzedzającym COP26 i w jego trakcie mogą być najlepszym krokiem naprzód w celu ustalenia ram czasowych dla NDC.

– To już nie jest problem techniczny, ponieważ wszyscy mamy już doświadczenia z NDC i obecnymi ramami czasowymi, dlatego konsultacje ministrów przed kolejnym szczytem klimatycznym ONZ mogą pomóc w ustaleniu tej kwestii. Polska jest gotowa udzielić pełnego poparcia Prezydencji COP26 w tym zakresie – mówił.

Stanowisko Ministra Michała Kurtyki zostało poparte przez kolejnych ministrów uczestniczących w Dialogu.


Obradom XII Klimatycznego Dialogu Petersberskiego współprzewodniczyli Prezydent COP 26 Alok Sharma oraz Federalna Minister Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego Niemiec Svenja Schulze.  Wydarzenie otworzyli Antonio Guterres, Sekretarz Generalny ONZ, Boris Johnson, Premier Wielkiej Brytanii oraz Angela Merkel Kanclerz Niemiec. Do dialogu zaproszona została grupa prawie 40 krajów.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama