Wraz z pierwszymi ciepłymi dniami w tym roku przedstawiamy najważniejsze dane dotyczące minionej zimy w Oddziale Elektrociepłownia w Kielcach. Który dzień był najchłodniejszy? Kiedy elektrociepłownia produkowała najwięcej ciepła? Jaką najwyższą temperaturę miała woda sieciowa? Te i wiele innych danych przedstawiono na grafice poniżej, zarówno dla tegorocznej zimy jak i tej z przełomu lat 2019/2020.
Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Kielcach to największy producent ciepła w stolicy województwa świętokrzyskiego. Zaspokaja ona około 60% potrzeb mieszkańców miasta. Elektrociepłownia w Kielcach równocześnie z ciepłem produkuje energię elektryczną, wspierając w ten sposób krajowy system elektroenergetyczny. Zapotrzebowanie na ciepło w systemie ciepłowniczym zależy przede wszystkim od temperatury zewnętrznej. Dlatego tak ważne jest śledzenie prognozy pogody oraz stałe reagowanie na zmianę temperatury zewnętrznej.
– Na tle ostatnich lat miniona zima była wyjątkowo mroźna. PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Kielcach, jak zawsze nieprzerwanie, produkuje dla mieszkańców ciepło oraz ciepłą wodę użytkową. Jako największy producent ciepła w naszym mieście jesteśmy przygotowani na każde warunki pogodowe i temperaturowe. Dzięki wysoko wykwalifikowanym pracownikom oraz odpowiedniemu zapasowi mocy wytwórczych, byliśmy w stanie reagować nawet na bardzo niskie temperatury. Woda zasilająca sieć miejską miała zawsze parametry zgodne z przewidzianymi wartościami dla danych temperatur zewnętrznych. Naszym priorytetem jest bowiem zapewnienie komfortu cieplnego mieszkańcom Kielc, co konsekwentnie realizujemy – mówi Zbigniew Duda, Dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Kielcach.
Miniona zima w porównaniu z ubiegłymi latami była zdecydowanie chłodniejsza. Najzimniejszym dniem był 18 stycznia. Zanotowano wówczas -14,2°C. Średniodobowa temperatura tego dnia wyniosła jedynie -12,9°C. Zimą 2019/2020 r. najchłodniejszym dniem był natomiast 26 stycznia 2020 r. Średniodobowa temperatura wyniosła wówczas -2,8°C. Wyjątkowo mroźna zima wpłynęła na parametry wody sieciowej. Minionej zimy najwyższa zmierzona temperatury wody sieciowej na zasilaniu wyniosła 117,5°C. Temperatury zewnętrzne mają bezpośredni wpływ na ilość produkowanego przez elektrociepłownie ciepła. Przez okres grudzień-marzec Oddział w Kielcach wyprodukował 1 021 762,8 GJ energii cieplnej, o 127 987,2 GJ więcej niż analogicznym okresie w latach 2019/2020. W dniu 12 lutego 2021 r. zanotowaliśmy najwyższą dobową produkcję ciepła 12 653,52 GJ.
Również średniomiesięczne temperatury zimą 2020/2021 były niższe niż w analogicznym okresie poprzedniej zimy. Zimą 2019/2020 nie zanotowano ani jednego miesiąca ze średnią wartością poniżej 0°C. Różnica w średniomiesięcznej temperaturze zewnętrznej dla miesiąca lutego 2020 r. i 2021 r. wyniosła aż 5°C.
Wpływ na zużycie ciepła mają nie tylko warunki pogodowe, takie jak temperatura zewnętrzna, wiatr, wilgotność, ale również typ budynku (m.in. izolacja termiczna, szczelność okien, jakość dachu)
i przyzwyczajenia odbiorców.
PGE Energia Ciepła prowadzi działania edukacyjne na temat efektywności energetycznej dla spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości. Pokazuje także mieszkańcom proste sposoby na zarządzanie ciepłem w domu, pomagające obniżyć zużycie ciepła, przy zachowaniu komfortu cieplnego. PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Kielcach oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Kielcach prowadzą program „Ciepła woda użytkowa bez piecyka”. Celem programu jest zmiana sposobu podgrzewu wody użytkowej z piecyków gazowych na ciepło sieciowe z miejskiej sieci ciepłowniczej.
Źródło: PGE Energia Ciepła SA