W związku z postanowieniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 23 kwietnia br. uprawomocniła się decyzja Prezesa URE z 5 czerwca 2020 r. zatwierdzająca EuRoPol GAZ taryfę za usługi przesyłania gazu ziemnego na 2021 r.
Od 28 grudnia 2020 r. – po wyroku Sądu Apelacyjnego, który przyznał rację Prezesowi URE – do rozliczeń za usługi przesyłania gazu świadczone na polskim odcinku gazociągu Jamał-Europa spółka stosowała taryfę zatwierdzoną przez Prezesa URE na 2020 r. 23 kwietnia br. weszła do stosowania nowa taryfa. Taryfa na 2021 r. jest niższa o 15,4% od tej stosowanej dotychczas przez SGT EuRoPol GAZ.
Rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego[1] dotyczy oddalenia zażalenia na postanowienie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) z 4 stycznia 2021 r.[2] umarzającego postępowanie w sprawie odwołania SGT EuRoPol Gaz S.A. od decyzji Prezesa URE z 5 czerwca 2020 r. w sprawie zatwierdzenia taryfy na 2021 r. SOKiK podjął decyzję o umorzeniu postępowania w konsekwencji złożenia przez SGT EuRoPol Gaz S.A. oświadczenia o cofnięciu odwołania ze zrzeczeniem się roszczenia.
***
- Wszystkie informacje dotyczące taryf przedsiębiorstw gazowych publikowane są w Biuletynach Branżowych URE – Paliwa gazowe.
- SGT EuRoPol Gaz S.A. jest właścicielem polskiej części gazociągu tranzytowego Jamał-Europa. Spółka świadczy usługę przesyłową na podstawie koncesji wydanej przez Prezesa URE na okres do 31 grudnia 2025 r. Funkcję operatora na tym gazociągu, na mocy decyzji Prezesa URE, pełni OGP Gaz – System S.A., w którego dyspozycji – po wygaśnięciu w maju 2020 r. jednego z dwóch tzw. kontraktów historycznych – pozostaje ponad 90% mocy przesyłowych gazociągu.