OZE

Ørsted i Enefit nawiązały partnerstwo w celu budowy wielkoskalowych morskich farm wiatrowych w krajach bałtyckich

Ørsted, światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, oraz Enefit, wiodąca grupa energetyczna i największy operator farm wiatrowych w krajach bałtyckich, podpisały porozumienie o współpracy (MoU), określające wspólną wizję zdobycia pozycji wiodącego dewelopera morskiej energetyki wiatrowej w krajach bałtyckich. Porozumienie określa również wspólną strategię realizacji pierwszej morskiej farmy wiatrowej w Zatoce Ryskiej na Morzu Bałtyckim do 2030 r.

We wrześniu 2020 r. rządy Łotwy i Estonii podpisały porozumienie w sprawie wspólnej morskiej farmy wiatrowej. Celem Ørsted i Enefit jest wybudowanie jej przed 2030 r., o ile ustanowione zostaną korzystne ramy regulacyjne dla farm morskich.

Morska energetyka wiatrowa oferuje odnawialną drogę dla krajów bałtyckich do dekarbonizacji i będzie w stanie dostarczyć wielkoskalową i zeroemisyjną energię elektryczną przed 2030 r. Wieloletnie doświadczenie Ørsted w zakresie offshore, a także lokalny charakter oraz zaufanie, jakim klienci darzą Enefit sprawiają, że partnerstwo będzie obejmowało wsparcie rządów krajów bałtyckich w realizacji ich planów redukcji emisji dwutlenku węgla.

W ramach MoU, Ørsted i Enefit zamierzają utworzyć joint venture, aby wspólnie rozwijać potencjał morskiej energetyki wiatrowej w krajach bałtyckich, w tym projektu Liivi w estońskiej części Zatoki Ryskiej.

Ponadto Ørsted złożył wniosek o użytkowanie obszaru na wodach łotewskich sąsiadującego z lokalizacją Liivi. Dzięki tym działaniom spółka zamierza zrealizować transgraniczne rozwiązanie hybrydowe, które połączy morskie farmy wiatrowe na Łotwie i w Estonii oraz umożliwi użytkowanie kabli przesyłowych farm wiatrowych jako połączenia międzysystemowego pomiędzy tymi dwoma krajami.

Rasmus Errboe, Head of Region Continental Europe w Ørsted, mówi Jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni do współpracy ze spółką Enefit, która znacząco rozwinie potencjał morskiej energetyki wiatrowej w krajach bałtyckich. Przy odpowiednich ramach regulacyjnych, morska energia wiatrowa może dostarczyć czystą energię na dużą skalę w Estonii i na Łotwie jeszcze przed 2030 r. Sam zasięg morskich farm wiatrowych sprawia, że są one idealne dla transgranicznych rozwiązań hybrydowych, a nasze działania są spójne z wizją rządów Estonii i Łotwy dotyczącą rozwoju regionalnej produkcji energii odnawialnej. Obszar Morza Bałtyckiego staje się centrum rozwoju offshore, co znacząco wpłynie na proces dekarbonizacji zarówno regionu, jak i całej gospodarki europejskiej. Kraje bałtyckie mogą być w znacznym stopniu napędzane energią odnawialną pochodzącą z morskiej energetyki wiatrowej, a my, wspólnie z Enefit, liczymy na wykorzystanie tego potencjału.

Według Hando Suttera, Prezesa Zarządu Enefit, strategicznym celem Enefit jest zwiększenie produkcji energii odnawialnej. – Nasza firma specjalizująca się w energii odnawialnej – Enefit Green, jest liderem lądowej energetyki wiatrowej w regionie, a teraz zamierza objąć prowadzenie również na morzu. Od ponad 10 lat przygotowujemy morską farmę wiatrową w Zatoce Ryskiej, co umożliwiło nam dogłębne poznanie lokalnych warunków wiatrowych i sprawiło, że jesteśmy przygotowani na realizację naszych założeń. Wraz z wiodącym na świecie deweloperem morskich farm wiatrowych, firmą Ørsted, robimy teraz znaczący krok w kierunku realizacji naszej wizji dostarczania morskiej energii wiatrowej w krajach bałtyckich przed 2030 rokiem. Istotne jest, aby morska energetyka wiatrowa była prowadzona w sposób przyjazny dla środowiska i angażujący lokalne społeczności, tak aby mogły one czerpać z niej korzyści. Budowa morskich farm wiatrowych, takich jak projekt Liivi lub North Western Estonia (Hiiumaa), może stworzyć sprzyjające warunki dla powstania nowego przemysłu z wykwalifikowanymi specjalistami i miejscami pracy w branży energetycznej, transportowej i logistycznej. Podczas budowy morskiej farmy wiatrowej tej wielkości powstaną tysiące miejsc pracy, również w Estonii i na Łotwie – komentuje Hando Sutter.

Morska energia wiatrowa wyznacza jasną, zieloną ścieżkę rozwoju, w momencie gdy Estonia i Łotwa odłączą się od sieci rosyjskiej, a Estonia będzie dążyć do wycofania łupków bitumicznych jako elementu swoich działań na rzecz dekarbonizacji. Morska energia wiatrowa jest najbardziej rentowną opcją dla wielkoskalowej energii odnawialnej, zapewniającą wysokie bezpieczeństwo dostaw dla obu krajów.

Źródło: Ørsted 

Działy

Reklama