Wiceminister Klimatu i Środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński wziął udział w wideokonferencji ministrów Unii Europejskiej ds. energii nt. modernizacji budownictwa oraz zdecentralizowanej energetyki odnawialnej. Spotkanie, które odbyło się 22 kwietnia 2021 r. zostało zorganizowane przez Portugalię, pełniącą prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
Jednym z tematów posiedzenia była „Fala Renowacji”, projekt Komisji Europejskiej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu na rzecz modernizacji budownictwa zgodnie z ambitną polityką klimatyczną. Prezydencja portugalska zamierza uzgodnić i przyjąć do czerwca br. konkluzję Rady UE ws. Renowacji Budynków.
– W zakresie renowacji budynków dostrzegamy wyzwania związane z wymiarem społecznym, w tym eliminowaniem ubóstwa energetycznego i obniżeniem kosztów dla gospodarstw domowych, dlatego niezwykle ważne jest jednoczesne zapewnienie środków unijnych na łagodzenie społecznych skutków transformacji. Wyzwaniem są praktyczne aspekty związane z aplikowaniem o wsparcie, dlatego Polska nieustannie pracuje nad ulepszeniem krajowych programów w tym zakresie – powiedział Wiceminister.
Drugim tematem poruszonym przez ministrów podczas czwartkowego spotkania była rola zdecentralizowanej produkcji odnawialnych źródeł energii i lokalnych społeczności w kontekście unijnej strategii na rzecz integracji systemów energetycznych – przedstawionej przez Komisję Europejską w lipcu 2020 r. Strategia ta identyfikuje niektóre obszary energetyki rozproszonej, które wymagają rozwoju, a które przysłużyłyby się integracji systemowej. Unijni Ministrowie omówili istniejące bariery napotykane przez prosumentów i inwestorów, a także podzielili się najlepszymi praktykami i doświadczeniami w zakresie tworzenia ram regulacyjnych dotyczących energetyki rozproszonej.
– Dobrym przykładem polskich doświadczeń jest wdrożenie koncepcji klastra energii. Takie klastry są bardziej stabilne w bilansowaniu energii, znacznie bardziej efektywne w integracji sieci niż monokultury, takie jak tylko fotowoltaika lub wiatr, i mają możliwość lokalnego zarządzania usługami DSR. Ilość takich społeczności energetycznych w Polsce będzie rosła – powiedział Adam Guibourgé-Czetwertyński.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska