Ochrona środowiska

Trzeci dzień Szczytu Klimatycznego Togetair

„Polski nowy ład i Krajowy Plan Odbudowy – ekologia szansą rozwoju innowacji, ekonomicznego wzrostu i poprawy zdrowia Polaków” to temat debaty podczas trzeciego dnia Szczytu Klimatycznego Togetair. W wydarzeniu, które odbyło się 23 kwietnia 2021 r., udział wziął Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka.

W trakcie konferencji minister podkreślił, że transformacja klimatyczno-energetyczna daje wiele szans polskiej gospodarce.

– Nasze aktywa energetyczne się starzeją. Zmiany technologiczne, jakie zaszły w ciągu ostatnich 10 lat, są bezprecedensowe. Koszty technologii, takich jak fotowoltaika czy baterie litowo-jonowe zmalały dziesięciokrotnie. To są szanse na różnych polach, a przede wszystkim jesteśmy w stanie poprawić w ten sposób nasz bilans handlowy – powiedział.

Minister Kurtyka wskazywał także na wagę inwestycji w ekologię, które zachodziły podczas pandemii koronawirusa.

– Inwestycje w ekologię w czasie pandemii COVID-19 były swego rodzaju tarczą kryzysową. Czyste Powietrze i Mój Prąd to programy, które się szczególnie do tego przyczyniły, stając się dźwignią dla branży fotowoltaicznej – mówił.

Jak podkreślił szef resortu klimatu, przemiany zachodzące na rynkach rodzą szansę na wysokopłatne miejsca pracy w sektorach, które dopiero się rozwijają.

– Ten trend widoczny jest już teraz. Polska postawiła na elektromobilność. Jesteśmy największym eksporterem autobusów elektrycznych w Unii Europejskiej. Już teraz co drugi autobus elektryczny jest „made in Poland”. Jesteśmy także największym w Europie producentem baterii litowo-jonowych – podkreślał.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama