Ciepłownictwo » Jubileusz 70-lecia gorzowskiej elektrociepłowni

Jubileusz 70-lecia gorzowskiej elektrociepłowni

26 kwi 2021 Możliwość komentowania Jubileusz 70-lecia gorzowskiej elektrociepłowni została wyłączona

Od zniszczonej podczas wojny elektrowni, aż do nowoczesnego i ekologicznego oddziału PGE Energia Ciepła. Gorzowska elektrociepłownia obchodziła w ubiegłym roku jubileusz 70-lecia istnienia. Początki gorzowskiej elektrociepłowni nie były łatwe. Tego, czego nie zniszczyła wojna w poniemieckiej elektrowni, zostało rozkradzione i wywiezione w głąb Związku Radzieckiego. W 1945 r. rozpoczęto oficjalnie jej odbudowę. Trwała ona przez 5 lat.

Swój wkład w prace mieli Szwedzi, co było ewenementem w stalinowskich czasach powojennej Polski. Przygotowali oni część dokumentacji projektowej, udostępnili swój sprzęt, a także pomogli go zamontować. To gwarantowało, że już od pierwszych lat funkcjonowania obiekt był wyposażony w nowoczesną, jak na tamten czas, technologię.

Pierwszy kocioł elektrowni został uruchomiony 6 grudnia 1950 r. Z czasem prowadzono kolejne inwestycje – montowano kotły, turbiny i instalacje. Jednak dopiero na przełomie lat 60. i 70. XX w. rozbudowano elektrownię o pełny pion ciepłowniczy. Rozwój miasta spowodował, że w 1978 r. została wybudowana druga część elektrociepłowni na terenie zakładu, która znana jest jako ECII.

W tym samym czasie sytuacja w Polsce stawała się coraz bardziej napięta. Duch wolności był obecny również wśród pracowników gorzowskiej elektrociepłowni. 13 września 1980 r. na jej terenie powstał Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ Solidarność skupiający przedstawicieli największych zakładów przemysłowych w Gorzowie. Rok później odsłonięto pomnik poświęcony temu wydarzeniu, który stoi na terenie obiektu do czasów obecnych. Stał się on symbolem gorzowskiej Solidarności.

Wraz ze zmianą ustroju, zmieniło się także podejście do ekologii i rozwoju energetyki. W 1999 r. w Gorzowie oddano do eksploatacji pierwszy w Polsce blok gazowo-parowy. Z kolei w 2017 r. powstał drugi, jeden z najnowocześniejszych w całym kraju. Było to możliwe m. in. dzięki wejściu Elektrociepłowni w 2008 r. w struktury PGE.

Rozwój wysokich technologii oraz dbałość o ekologię, która charakteryzuje całą spółkę spowodowała, że w latach 2014-2017 gorzowski oddział zrealizował projekt KAWKA o fundamentalnym znaczeniu dla jakości powietrza w całym mieście. W jego trakcie przyłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej 236 budynków i zlikwidowano około trzy tysiące przydomowych kotłowni. W efekcie, w ciągu roku, zanotowano spadek emisji
pyłów PM10 o 165 ton, PM2.5 – 157 ton, a dwutlenku węgla aż o 16 986 ton.

Nikt jednak nie spoczął na laurach. Gorzowski Oddział PGE Energia Ciepła patrząc z optymizmem w przyszłość stale się rozwija, inwestuje w nowoczesne technologie oraz służąc mieszkańcom dba o lokalne środowisko.

 

 

 

 

 

Źródło: PGE Energia Ciepła SA

Wpis został opublikowany 26 kwi 2021 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News, Polecamy. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.