„Wykorzystanie technologii wodorowych w kontekście rozwoju miast” to główny temat panelu z udziałem wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyski podczas II Kongresu Technologii Miejskich. Wydarzenie odbyło się 20 kwietnia 2021 r.
Jak podkreślił Wiceminister Zyska, resort klimatu i środowiska widzi duże zaangażowanie miast w rozwój zielonego wodoru.
– Sukces naboru wniosków w ramach programu Zielony Transport Publiczny wskazuje, że polskie miasta wykazują ogromne zainteresowanie zakupem bezemisyjnego taboru transportu publicznego, w tym przede wszystkim autobusów wodorowych. Chcemy rozwijać te technologie, dlatego planujemy drugi nabór wniosków w tym programie – powiedział.
Wiceminister klimatu i środowiska zwrócił także uwagę na fakt, że Polska ma szansę stać się liderem w zakresie rozwoju wodoru w kraju.
– Potencjał przemysłowy i naukowy w Polsce daje ogromną nadzieję na rozwój technologii wodorowych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska stara się tworzyć najlepsze warunki do inwestycji, stąd podpisany 7 lipca 2020 r. List intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej. Początkowo list podpisało 17 partnerów, dziś jest ich już 130 – mówił.
W trakcie spotkania wiceminister Zyska dodał także, że resort prowadzi obecnie zaawansowane prace nad trzema aktami prawnymi:
- Nowelizacją ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych;
- Nowelizacją ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw;
- Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań technicznych dla stacji wodoru.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska