Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka wziął udział w webinarium „Środkowoeuropejskie spojrzenie na przyszłość Europy”. Wydarzenie, które obyło się 13 kwietnia 2021 r., poświęcone było Polsce i jej roli w Grupie Wyszehradzkiej oraz w Unii Europejskiej.
Celem spotkania było omówienie oczekiwań związanych z kształtowaniem transformacji energetycznej w Europie w warunkach walki ze zmianami klimatycznymi. W centrum dyskusji znalazła się szeroko omawiana koncepcja suwerenności energetycznej z jej wymiarem europejskim, regionalnym i krajowym. Minister Kurtyka przedstawił w trakcie dyskusji szczególne polskie uwarunkowania transformacji energetyczno-klimatycznej i plany Rządu RP w związku z przyjętą w lutym br. Polityką Energetyczną Polski do 2040 r.
– W ciągu ostatnich 30 lat polski sektor energetyczny przeszedł bardzo trudną ścieżkę modernizacyjną, przed nami nadal bardzo wiele do zrobienia. Efektywne odejście od węgla z jednoczesnym zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego pozostaje nadal głównym wyzwaniem dla Polski. Przyjęta niedawno przez Rząd RP Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. wytycza nową ścieżkę polskiej transformacji ku czystej energii – powiedział Minister Michał Kurtyka.
– Jednak tak, jak w latach 90. XX w. udało się nam odnieść sukces przechodząc od autorytarnych rządów do demokracji, Polska w trzeciej dekadzie XXI w. ma ambicje stać się wzorem kraju, który w warunkach walki ze zmianami klimatycznymi przeprowadzi trudną modernizację energetyczną w duchu sprawiedliwej transformacji – dodał Minister.
Celem serii webinariów organizowanych przez PISM i Institut Montaigne jest naświetlenie perspektywy Europy Środkowej względem różnych polityk UE i analiza jak Czechy, Węgry, Polska i Słowacja postrzegają rolę V4 w Europie oraz jak ich wizje dotyczące przyszłości Europy rysują się na tle francuskiej i austriackiej perspektywy.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska