Zaproponowana pierwotnie cena maksymalna na poziomie 301,5 zł/MWh została zwiększona do 319,6 zł/MWh po przeprowadzeniu konsultacji publicznych. Grupa PGE aktywnie uczestniczyła w zgłaszaniu uwag i prezentowała własne merytoryczne argumenty. Przedstawione przez nas stanowisko posłużyło do wypracowania poziomu, który znacznie lepiej odpowiada na wyzwania stojące przed projektami realizowanymi w Grupie PGE.
Ze względu na rozwój polskiej energetyki dobrze, żeby cena będąca podstawą do rozliczenia prawa do pokrycia ujemnego salda, gwarantowała realizację wszystkich założonych projektów I fazy (5,9 GW). Będziemy szukać rozwiązań po stronie kosztów, które pozwolą nam zmieścić się w wyznaczonym limicie. Już dziś wiemy że farmy wiatrowe, które będziemy budować w ramach I fazy na Bałtyku z duńskim partnerem, firmą Ørsted, będą realizowane w formule multicontractingu, która umożliwi oszczędności na poszczególnych etapach inwestycji. Przy nakładach inwestycyjnych rzędu 35 mld zł, oszczędności szacujemy na kilkaset mln zł, co jest dobrym sygnałem dla odbiorców energii elektrycznej.
Przed nami indywidualna notyfikacja przed Komisją Europejską oraz decyzja Prezesa URE, które ostatecznie określą wysokość wsparcia przy realizacji naszych morskich projektów wiatrowych na Morzy Bałtyckim.
Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.