News » PGNiG i Naftogaz: krok w kierunku wspólnego wydobycia gazu na…

PGNiG i Naftogaz: krok w kierunku wspólnego wydobycia gazu na Ukrainie

31 Mar 2021 Możliwość komentowania PGNiG i Naftogaz: krok w kierunku wspólnego wydobycia gazu na Ukrainie została wyłączona Share 'PGNiG i Naftogaz: krok w kierunku wspólnego wydobycia gazu na Ukrainie' on Facebook Share 'PGNiG i Naftogaz: krok w kierunku wspólnego wydobycia gazu na Ukrainie' on Email Share 'PGNiG i Naftogaz: krok w kierunku wspólnego wydobycia gazu na Ukrainie' on Print Friendly

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz Grupa Naftogaz podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy poszukiwaniu i eksploatacji ukraińskich zasobów węglowodorów. Ewentualna współpraca dotyczy obszarów, które pod względem geologicznym stanowią przedłużenie struktur eksploatowanych przez polską spółkę od ponad 70 lat.

– Ukraina, która dysponuje jednymi z największych zasobów gazu w Europie, może być dla PGNiG atrakcyjnym miejscem rozwoju. Jesteśmy szczególnie zainteresowani działalnością w zachodniej części kraju, graniczącej z obszarem, na którym prowadzimy wydobycie już od kilkudziesięciu lat. Dostępne dane wskazują na duży potencjał złożowy tego regionu. Nasz partner również dysponuje bogatym doświadczeniem oraz cennymi danym geologicznymi, dlatego potencjalna współpraca obu firm może w efektywny sposób przełożyć się na wzrost wydobycia gazu ziemnego w zachodniej części Ukrainy. Będzie to korzystne zarówno z punktu widzenia rozwoju obu firm, jak i dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział Robert Perkowski, Wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. Operacyjnych.

Wkładem PGNiG do potencjalnej współpracy będą m.in. kompetencje w stosowaniu zaawansowanych metod poszukiwawczych. Spółka od lat wykorzystuje między innymi analizy trójwymiarowych zdjęć sejsmicznych przy projektowaniu wierceń, co umożliwiło jej odkrycie nowych zasobów gazu na Podkarpaciu. PGNiG liczy, że wykorzystanie tych technologii na Ukrainie może przynieść podobne rezultaty.

– Pozyskując międzynarodowych partnerów, intensyfikujemy tempo prac, których celem jest  uwolnienie potencjału surowcowego Ukrainy. PGNiG to spółka publiczna o wysokich standardach, która z powodzeniem prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą, również za granicą. W szczególności PGNiG ma duże osiągnięcia w zakresie odkryć i efektywnego wydobycia gazu w Polsce, w regionie graniczącym z ukraińską częścią Karpat. Jestem przekonany, że wspólnie będziemy w stanie osiągnąć korzystną synergię, która przyczyni się do realizacji strategicznego celu Naftogazu, jakim jest wsparcie działań na rzecz osiągnięcia przez Ukrainę niezależności energetycznej w ciągu 10 lat, poprzez zwiększenie krajowego wydobycia gazu ziemnego – podkreślił Otto Waterlander, Dyrektor Operacyjny Grupy Naftogaz.

O Grupie Kapitałowej PGNiG

Grupa Kapitałowa PGNiG jest liderem polskiego rynku gazu ziemnego zatrudniającym 25 tys. pracowników. Prowadzi działalność w zakresie poszukiwania i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej w kraju i zagranicą, międzynarodowego obrotu gazem, sprzedaży i dystrybucji gazu oraz paliw płynnych, a także wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. W skład Grupy Kapitałowej PGNiG wchodzi ponad 30 spółek, w tym również wysoko cenione na rynkach międzynarodowych spółki świadczące specjalistyczne usługi geofizyczne oraz wiertniczo-serwisowe. PGNiG SA jest jedną z największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

O Grupie Naftogaz

Grupa Naftogaz jest ukraińskim Narodowym Koncernem Naftowo-Gazowym i jednym z największych graczy na rynku gazowym Europy Środkowo-Wschodniej. Grupa zajmuje się poszukiwaniem i zagospodarowaniem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, wykonuje prace wiertnicze, zapewnia przesył i magazynowanie gazu oraz ropy naftowej a także dostarcza gaz ziemny do odbiorców. W 2020 r. wolumen wydobycia gazu ziemnego przez Naftogaz sięgnął 13,5 mld m3, co stanowi 73% całości gazu wydobywanego na Ukrainie.

Źródło: POLSKIE GÓRNICTWO NAFTOWE I GAZOWNICTWO SA

Wpis został opublikowany 31 Mar 2021 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć