OZE

V Forum Innowacyjności z udziałem Ministra Kurtyki

Bezpieczeństwo i niezawodność systemu elektroenergetycznego wobec wzrostu generacji OZE to główny temat rozmów podczas V Forum Innowacyjności „Klimat wobec wyzwań XXI w.”. W wideokonferencji, która odbyła się 26 marca 2021 r., wziął udział Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka.

Jak podkreślił Szef Resortu Klimatu i Środowiska, sektor energetyczny stanowi ważną część każdej gospodarki.

– Dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska najważniejsze jest zapewnienie obywatelom i gospodarce bezpiecznej i czystej energii. By to zrealizować musimy zmniejszyć zależność od paliw kopalnych. Zielony kierunek, w jakim zmierzamy, może nam to zagwarantować – powiedział.

Minister Kurtyka wskazał także, że transformacja energetyczna to ogromne wyzwanie techniczne i finansowe.

– Transformacja energetyczna to proces, który dzieje się już na naszych oczach. Przed nami wyzwanie, aby zmienić nasz starzejący się system energetyczny w kierunku zielonej energii. Dlatego tym bardziej cieszy nas fakt, że odnawialne źródła nie są już technologiami tylko dla wybranych – mówił.

Jak zauważył minister klimatu i środowiska, należy wykorzystywać potencjał wszystkich dostępnych technologii.

– W naszym procesie transformacji planujemy wykorzystanie wszystkich dostępnych technologii, takie jak np. energia jądrowa, energia słoneczna, wiatr czy wodór. Dostrzegamy też potencjał biogazu. Dlatego inwestycje w rozwój nowych źródeł energii są niezbędne – podkreślił.


Forum Innowacyjności „Klimat wobec wyzwań XXI w.” to wydarzenie cykliczne, organizowane we współpracy Ministerstwa klimatu i Środowiska, Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Każda edycja dedykowana jest innemu obszarowi.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

 

Działy

Reklama