Najpilniejsze wyzwania związane z ochroną środowiska to główny temat rozmów w trakcie pierwszego spotkania Państwowej Rady Ochrony Środowiska (PROŚ). W wydarzeniu, które odbyło się 22 marca 2021 r., udział wziął Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka.
Jak podkreślił minister Kurtyka, kwestie związane ze środowiskiem to największe wyzwania na kolejne lata. Transformacja energetyczna i neutralność klimatyczna – to wiodące tematy w kontekście ochrony środowiska.
– Niezwykle cieszy mnie fakt powołania organu doradczego jakim jest Państwowa Rada Ochrony Środowiska. Wierzę, że wspólnie będziemy w stanie tworzyć warunki do zrównoważonego rozwoju naszego kraju – mówił.
PROŚ to trzy grupy robocze skupiające się przede wszystkim na filarach, takich jak: natura, technologia i człowiek/miasto.
– Filar „Natura” związany jest ściśle z kwestią przyrody, leśnictwa czy gospodarki wodnej. Kolejnym filarem naszych prac jest „Technologia”, czyli myślenie o dążeniu do neutralności klimatycznej przez pryzmat rozwoju technologicznego. Ostatni filar, ściśle związany z człowiekiem i miastem, jest szczególnie istotny ze względu na koncentrację wyzwań ekonomicznych społecznych i ekologicznych. Liczę, że wszystkie trzy działy przyczynią się do przedstawienia opinii i propozycji wniosków zmierzających do tworzenia warunków zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska – wskazał Minister Klimatu i Środowiska.
Państwowa Rada Ochrony Środowiska
Państwowa Rada Ochrony Środowiska to organ doradczy i opiniotwórczy ministra klimatu i środowiska. Składa się z 30 członków, powołanych na okres 5 lat, spośród przedstawicieli nauki, środowisk zawodowych, organizacji ekologicznych oraz przedstawicieli samorządu gospodarczego.
Do zadań PROP należy przede wszystkim opracowywanie:
- opinii w sprawach ochrony środowiska,
- przedstawianie propozycji i wniosków zmierzających do tworzenia warunków zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska oraz do zachowania lub poprawy jego stanu.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska