Ochrona środowiska

PGE GiEK dba o wodę

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka z Grupy PGE, wykorzystując wodę do produkcji energii elektrycznej, prowadzi szereg działań mających na celu troskę o zasoby wodne. 

Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna wytwarzająca około 30% energii elektrycznej, jest fundamentem bezpieczeństwa energetycznego kraju. Elektrownie PGE GiEK znajdują się w pobliżu dużych zbiorników wodnych, których zasoby są wykorzystywane w szczególności do chłodzenia instalacji energetycznych.

Należące do spółki PGE GiEK elektrownie systemowe takie jak np. Elektrownia Bełchatów pracują w tzw. obiegu zamkniętym. Woda, która podgrzewana jest w kotle, chłodzona jest następnie w chłodniach kominowych i znowu wraca do kotła. Zamknięty układ chłodzenia, który wykorzystywany jest w blokach energetycznych sprzyja maksymalnemu ograniczeniu poboru wody na potrzeby procesów technologicznych. W przypadku tego typu układu obiegu wody, jej straty uzupełniane są jedynie w  niewielkim stopniu. Warto również podkreślić, że w celu zmniejszenia ilości pobieranej wody do celów technologicznych przeprowadza się na bieżąco szereg zmian z wykorzystaniem najlepszych dostępnych technik. Mowa tu m. in. modernizacji akcelatorów, chłodni kominowych czy zastosowaniu stabilizatorów do uzdatniania wód chłodzących.

Dbamy o czystość wód

Pobierana przez elektrownie należące do spółki PGE GiEK woda z rzek jest oczyszczana w przyzakładowych oczyszczalniach, aby bezpiecznie mogła wrócić do natury. Na potrzeby elektrowni działają także stacje uzdatniania wody oraz stacje demineralizacji. – Funkcjonująca w oddziale Elektrowni Rybnik, nowoczesna oczyszczalnia ścieków pozwala na blisko 4-krotne zmniejszenie emisji tlenków siarki oraz na ponad 2-krotne ograniczenie emisji tlenków azotu
i pyłu, przyczyniając się tym samym do poprawy jakości powietrza
mówi Wioletta Czemiel-Grzybowska, Prezes PGE GiEK. Funkcjonujące przy oddziałach PGE GiEK oczyszczalnie ścieków muszą sprostać wielu wymaganiom stawianym przez Dyrektywy unijne, Prawo ochrony środowiska czy też Prawo wodne, dlatego Spółka na bieżąco realizuje inwestycje z wykorzystaniem najlepszych dostępnych technologii. W październiku 2020 r. Elektrownia Turów podpisała umowę z SEEN Technologie na rozbudowę przemysłowej oczyszczalni ścieków, która nie tylko poprawi stan środowiska na ternie Polski, ale również korzystnie wpłynie na graniczną rzekę Nysę Łużycką. Planowana oczyszczalnia ścieków przemysłowych oparta będzie o nowoczesne, wysokosprawne technologie membranowe – ultrafiltrację i odwróconą osmozę. W wyniku realizacji tego projektu Elektrownia Turów będzie pierwszą elektrownią, z której oczyszczona woda będzie mogła być zawracane do układów technologicznych, co w konsekwencji będzie powodować, że będzie bezściekowa. Nowa oczyszczalnia będzie największą oczyszczalnią w polskiej energetyce wykorzystującą technologie membranowe o łącznej przepustowości ponad 14 tys. m3 na dobę – podkreśla Wioletta Czemiel-Grzybowska.

Gromadzimy wodę

– Tam, gdzie jest to konieczne spółka PGE GiEK gromadzi wodę na własne potrzeby. Dobrym przykładem jest Elektrownia Turów, dla której zbudowany został zbiornik na rzece Witka. Znajdująca się tam zapora o długości prawie 263 m stała się miejscem spacerów i rekreacji dla lokalnej społeczności. Częścią infrastruktury hydrotechnicznej Elektrowni Rybnik zaś jest zbiornik wodny, zwany Zalewem Rybnickim. Powstał on w 1972 r. dzięki spiętrzeniu wód rzeki Rudy i stał się popularnym miejscem wypoczynku dla wielu osób. Zalew Rybnicki jest najcieplejszym akwenem w Polsce – to tutaj rozpoczyna się co roku letni sezon żeglarski. Na jego wodach odbywają się liczne regaty, zawody surfingowe oraz wędkarskie, natomiast wokół zbiornika zlokalizowane są wielokilometrowe i bardzo popularne ścieżki rowerowe mówi Wioletta Czemiel-Grzybowska.

Ciepła woda od PGE GiEK ogrzewa miasta

– Tam, gdzie jest to tylko możliwe spółka PGE GiEK wykorzystuje pochodzącą z elektrowni wodę do ogrzewania sąsiadujących z nią miejscowości. Elektrownia Bełchatów produkuje ciepło w ramach tzw. gospodarki skojarzonej w oparciu o podstawowe urządzenia wytwórcze energii elektrycznej trzech bloków energetycznych, na których zainstalowano dodatkowe człony ciepłownicze. Głównymi odbiorcami ciepła są mieszkańcy miasta Bełchatowa, Kopalnia Bełchatów oraz sąsiadujące z oddziałam firmy. Z kolei ciepło z Turowa służy m.in. mieszkańcom Bogatyni. Dzięki takiemu rozwiązaniu miasta nie potrzebują własnych elektrociepłowni, co przekłada się również na spadek zużycia wody i zmniejsza wpływ na atmosferę. Ponadto, tanie ciepło z procesu wysokosprawnej kogeneracji stanowi pod względem ekologicznym i ekonomicznym najlepsze rozwiązanie dla odbiorców, a także przyczynia się do redukcji niskiej emisji i zjawiska smogu, który z uwagi na użytkowanie pieców na paliwa stałe przez gospodarstwa domowe, jest wciąż uciążliwy dla mieszkańcówpodkreśla Prezes spółki PGE GiEK.

Kopalnie PGE GiEK chronią wodę

Spółka PGE GiEK dba również o wodę tam, gdzie ma jej w nadmiarze. Woda pochodząca z odwodnienia wyrobisk górniczych jest odprowadzana do pobliskich rzek i cieków powierzchniowych, zasilając je w wodę o wysokiej jakości. Wody z odwodnienia powierzchniowego wyrobisk są oczyszczane z zawiesin mineralnych w osadnikach i dzięki zastosowaniu w nich filtrów roślinnych wody te spełniają co najmniej drugą klasę czystości. Po oczyszczeniu woda trafia do rzek. Często do tych samych, z których wcześniej wodę czerpią elektrownie. Tak jest chociażby w Bełchatowie, gdzie woda do elektrowni pobierana jest ze zbiorników na rzekach Krasowej i Widawce, które są z kolei zasilane przez wody z kopalni.
– W efekcie tych działań, rzeki te były zawsze zasobne w wodę
podkreśla Wioletta Czemiel-Grzybowska. Aby zminimalizować niedobór wody w okolicznych miejscowościach spółka PGE GiEK buduje także wodociągi lub drąży specjalne ujęcia. Ponadto, w Kopalni Turów powstaje ekran przeciwfiltracyjny, który będzie zabezpieczał ewentualny przepływ wody z ujęcia w czeskiej wsi Uhelna w kierunku kopalni. Ta inwestycja proekologiczna jest odpowiedzią kopalni na obawy strony czeskiej o lokalne ujęcie wodne. Budowa ekranu jest działaniem profilaktycznym, do którego Kopalnia zobowiązała się z własnej inicjatywy. Wyniki badań specjalistów potwierdzają, że kopalnia nie ma znaczącego wpływu na ujęcia wody pitnej a co więcej, z opublikowanej w czerwcu 2020 r. przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy niezależnej analizy naukowej wynika, że główny wpływ na zasoby wodne przy czeskiej granicy mają warunki meteorologiczne, a nie działalność Kopalni Turów – podkreśla Wioletta Czemiel-Grzybowska.

Dbamy o ekosystemy wodne 

Gospodarując zasobami wodnymi spółka dba również o ich ekosystem. Troszcząc się o jej czystość stwarza idealne warunki do życia wielu gatunków zwierząt. Bardzo korzystnym dla środowiska przyrodniczego czynnikiem stało się zastosowanie, na należących do Kopalni Bełchatów osadnikach, filtra roślinnego. Filtr poza funkcją oczyszczania wody stał się również miejscem lęgowym dla ptactwa wodno-błotnego. Przykładowo osadniki bełchatowskiej odkrywki stały się domem dla kilku gatunków ptaków, w tym również rzadkich jak np. bąk, uwzględniony w czerwonej księdze gatunków ginących w Polsce. Powierzchnia filtrów roślinnych, to również miejsce godów licznych bezkręgowców i płazów  m. in. ropuchy szarej oraz żab moczarowych i wodnych. W okresie zimowym zbiorniki rzadko zamarzają i wówczas są miejscem przebywania ptaków wodnych, które odnajdują tu korzystne warunki dla przetrwania tego okresu. Ważną rolę w okresie zimowym odgrywa również Zbiornik Rybnicki, który to staje się jednym z najważniejszych miejsc zimowania ptaków wodno-błotnych na Śląsku. Podwyższona temperatura wody przyciąga nie tylko ptaki związane ze środowiskiem wodnym, ale także ptaki szponiaste i wróblowate. Poza rzadkimi gatunkami, tj. bielaczek, siwerniak, nurogęś, bielik, rożeniec, świstun, pojawiają się  tam także gatunki pospolite jak mewa śmieszka, mewa siwa, mewa białogłowa, kormoran, krzyżówka czy też łyska, a koncentracja jednego gatunku może dochodzić do 5 tys. osobników.

Źródło: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA

Działy

Reklama