Elektroenergetyka

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński o współpracy z Brytyjczykami na COP26 i o kierunkach rozwoju gospodarki niskoemisyjnej w 2050 r.

Zadania transformacji energetycznej, a także polskie podejście do redukcji emisji CO2, w tym nasza współpraca dwustronna z Wielką Brytanią przed COP26 to główny temat panelu dyskusyjnego dziennika Rzeczpospolita „W kierunku gospodarki niskoemisyjnej w 2050 roku”. W wydarzeniu udział wziął Wiceminister Klimatu i Środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński oraz John Murton, Pełnomocnik rządu JKM ds. COP26.

W trakcie debaty Wiceminister przypomniał, że w lutym rząd przyjął projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040).

– PEP 2040 przedstawia wizję odbudowy i transformacji polskiego sektora, w sposób wprowadzający nasz kraj na ścieżkę dążenia do neutralności klimatycznej, z poszanowaniem uwarunkowań krajowych. Zgodnie z naszymi prognozami wykorzystanie węgla będzie ulegać redukcji. Przełoży się to na ograniczenie udziału tego surowca do poziomu nieprzekraczającego 56% w wytwarzaniu energii elektrycznej w 2030 r. Również ciepłownictwo będzie zmniejszać popyt na surowiec, zwłaszcza indywidualne – przewiduje się odejście od wykorzystania paliw węglowych w gospodarstwach domowych nie później niż w 2040 r. – przedstawił.

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński wskazał także, że przyjęcie przez polski rząd PEP2040 to nie tylko nakreślenie ścieżki przebudowy systemu energetycznego, ale także istotny komponent modernizacji polskiej gospodarki.

– W trudnych warunkach odbudowy gospodarczej, wobec kryzysu wywołanego przez pandemię COVID-19, Polityka energetyczna Polski do 2040 r. nabrała dodatkowego wymiaru w postaci impulsu rozwojowego – podsumował.

Jak przypomniał wiceminister transformacja w kierunku neutralności klimatycznej jest priorytetem polskiego rządu, dlatego Polska chce wspierać nowoczesne i innowacyjne projekty, które tworzą wartość dodaną i przyspieszają wzrost gospodarczy.

– Inwestycje w zieloną gospodarkę to doskonała okazja do dokonania przełomu jakościowego i technologicznego w gospodarce. Polska chce skorzystać ze wszystkich dostępnych technologii – atomu, słońca, wiatru i wodoru, by zbudować w ciągu 20 lat czysty system energetyczny o mocy porównywalnej do obecnie funkcjonującego. Integracja systemu energetycznego może być również elementem szerszych działań w zakresie odbudowy gospodarczej w następstwie kryzysu związanego z COVID-19 – mówił.

Odnosząc się do samego szczytu Konwencji Klimatycznej, podkreślił, że zadaniem będzie przede wszystkim namówienie wszystkich głównych partnerów do bycia podobnie ambitnym jak Komisja Europejska w zakresie redukcji emisji, co zawsze jest trudne w gronie 196 Stron Konwencji Klimatycznej i znaczącą odbiega dynamiką od ustaleń w ramach samej  UE.

– Od deklaracji trzeba przejść do czynów – wdrożenia w życie zasad Katowice rulebook. Z partnerami brytyjskimi, w ramach wdrażania wspólnego Planu Działania Green Growth Partnership, zamierzamy kontynuować współpracę zapoczątkowaną w Katowicach na COP24 w zakresie elektromobilności – podkreślił.

Wideo

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama