Energia w domu » TAURON uczy, jak czytać nowe etykiety energetyczne

TAURON uczy, jak czytać nowe etykiety energetyczne

15 marzec 2021 Możliwość komentowania TAURON uczy, jak czytać nowe etykiety energetyczne została wyłączona Share 'TAURON uczy, jak czytać nowe etykiety energetyczne' on Facebook Share 'TAURON uczy, jak czytać nowe etykiety energetyczne' on Email Share 'TAURON uczy, jak czytać nowe etykiety energetyczne' on Print Friendly

Sprzęt gospodarstwa domowego od 1 marca powinien być oznaczany nowymi etykietami energetycznymi, opisującymi energochłonność i inne parametry urządzenia. TAURON przygotowuje na te zmiany nauczycieli, dzieci i ich rodziców. Wszystko dzięki nowym materiałom edukacyjnym zamieszczonym na stronie „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka” pod adresem edukacja.bezpieczniki.tauron.pl

– Na platformie „Bezpieczników” przygotowaliśmy nowy scenariusz zajęć dla klas 4-6 „Etykiety energetyczne i elektrośmieci”. Omawiane są w nim zmiany, które od marca obowiązują w zakresie etykiet – mówi Ewa Groń, Rzecznik Prasowy TAURON Dystrybucja. – Po lekcji przeprowadzonej według naszego scenariusza uczeń będzie potrafił określić klasę energetyczną urządzenia w oparciu o jego etykietę, porównać pod względem energetycznym dwa urządzenia tej samej klasy oraz prawidłowo odczytać informacje zawarte na etykiecie urządzenia elektrycznego. Zwraca to uwagę młodych ludzi na problemy energochłonności urządzeń i konieczność ochrony środowiska naturalnego – wyjaśnia Groń.

Pierwsze etykiety energetyczne zostały wprowadzone w latach 90. XX w. Szybki postęp technologiczny sprawił, że pierwotnie wprowadzona skala się wyczerpała i ponad najwyższą klasę A dodano kolejne: A+, A++, A+++. Ze względu na to, że branża AGD intensywnie się  rozwija, Unia Europejska zdecydowała o konieczności modyfikacji etykiet i powrocie do pierwotnej skali od A do G.

Nowe etykiety już obowiązują na lodówkach, pralkach, pralko-suszarkach, zmywarkach oraz telewizorach i monitorach. Na lampach i innych źródłach światła pojawią się według nowych wzorów od 1 września 2021 r. Do zmiany etykiety przygotowywała się intensywnie branża AGD. TAURON postanowił włączyć się w propagowanie energooszczędnych urządzeń poprzez edukację i propagowanie wiedzy w tym zakresie.

Nowe etykiety

Scenariusz „Etykiety energetyczne i elektrośmieci”, to gotowe narzędzie dla nauczycieli do przeprowadzenia ciekawej lekcji. W scenariuszu zajęć są między innymi 2 quizy dla uczniów, doświadczenie z odzyskiwaniem ferromagnetyków ze starego sprzętu np. telefonu komórkowego oraz zadania domowe. Druga część scenariusza wyjaśnia dlaczego elektrośmieci wymagają odrębnej segregacji i edukuje jak można je powtórnie wykorzystać.

Do pełnego zilustrowania tematu przygotowane też zostały przez TAURON Dystrybucja dwie kilkuminutowe animacje: „Jak czytać etykiety energetyczne?” oraz „Gdzie wyrzucić elektrośmieci?”. Animacje dostępne są nie tylko na platformie „Bezpieczników”, ale także na kanale youtube.com/TauronTV.

Korzyści dla wszystkich

Osobom kupującym lub użytkującym sprzęt AGD etykieta energetyczna ma pomóc w szybkim i łatwym porównaniu podobnych produktów danego typu i tym samym ułatwić podjęcie decyzji o zakupie konkretnego urządzenia. Dodatkowo etykiety nie tylko pokazują zużycie energii elektrycznej, ale także zużycie wody czy poziom emitowanego hałasu. Dobry wybór przy wyborze urządzenia może podnieść więc codzienny komfort i przynieść oszczędności użytkownikom.

Dla środowiska naturalnego, w skali globalnej korzyści są ogromne. Jedne z badań pokazują, że gdyby wszyscy w Europie wymienili starsze, ponad 10-letnie urządzenia na nowe, rocznie zaoszczędzono by aż 20 mld kWh energii elektrycznej. Oznacza to, że do powietrza trafiłoby znacznie mniej dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Byłaby to wielka korzyść dla środowiska naturalnego, ale także ogromna oszczędność pieniędzy w makroskali.

„Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka”, to program, którego celem jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego korzystania z elektryczności oraz prawidłowego zachowania w pobliżu urządzeń energetycznych, a także rozbudzanie zainteresowania szeroko rozumianą ekologią i naukami ścisłym. Na platformie jest już 14 scenariuszy zajęć i 26 filmów edukacyjnych. Ze wszystkich materiałów zamieszczonych na platformie mogą bezpłatnie korzystać dzieci, rodzice i nauczyciele. Teraz platforma została wzbogacona o aktualny temat etykiet energetycznych i elektrośmieci.

Źródło: TAURON Polska Energia SA

Wpis został opublikowany 15 marzec 2021 w następujących kategoriach: Energia w domu, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć