Czy istnieje potrzeba zabezpieczania przed ryzykiem w przesyle międzyobszarowym pomiędzy polskim obszarem rynkowym i obszarami rynkowymi w Szwecji i na Litwie? Na odpowiedzi m.in. na to pytanie czekamy do 17 marca 2021 r.
URE, we współpracy z ACER[1], przynajmniej raz na cztery lata[2] dokonuje oceny w celu stwierdzenia, czy na rynku terminowym energii elektrycznej zapewniono dostateczne możliwości zabezpieczenia w odniesieniu do obszarów rynkowych w Szwecji i na Litwie
Właściwe organy regulacyjne danej granicy obszaru rynkowego przeprowadzają taką ocenę w sposób skoordynowany[3], a obejmuje ona co najmniej:
- konsultacje z uczestnikami rynku na temat ich potrzeb w zakresie możliwości zabezpieczania przed ryzykiem w przesyle międzyobszarowym przez określone granice obszaru rynkowego;
- analizę.
Pierwsze skoordynowane decyzje o niewydawaniu długoterminowych praw przesyłowych na granicy polsko-litewskiej[4] oraz polsko-szwedzkiej[5] zostały wydane przez Prezesa URE 17 maja 2017 r. po przeprowadzeniu konsultacji z zainteresowanymi podmiotami.
Przed ponownym wydaniem decyzji, m.in. odnośnie długoterminowych praw przesyłowych na granicach polskiego obszaru z Litwą i Szwecją, jest zobowiązany do przeprowadzenia analogicznych konsultacji dotyczących potrzeb uczestników rynku w zakresie możliwości zabezpieczenia przed ryzykiem w przesyle międzyobszarowym. W związku z tym, podmioty zainteresowane wyrażeniem stanowiska są proszone o zgłaszanie odpowiedzi na poniższe pytania konsultacyjne w formie elektronicznej na adres: ltr@ure.gov.pl, w terminie do 17 marca br.:
- Czy istnieje potrzeba zabezpieczania przed ryzykiem w przesyle międzyobszarowym pomiędzy polskim obszarem rynkowym i obszarami rynkowymi w Szwecji i na Litwie?
- Czy w polskim obszarze rynkowym na rynku terminowym energii elektrycznej zapewnione są dostateczne możliwości zabezpieczenia przed ryzykiem? Proszę uzasadnić odpowiedź.
- Czy w polskim obszarze rynkowym na rynkach terminowych istnieją produkty lub połączenia produktów, które stanowią zabezpieczenie przed zmiennością cen na rynku dnia następnego?
W razie twierdzącej odpowiedzi na pytanie 3:
- Czy istniejące produkty lub połączenia produktów stanowią odpowiednie zabezpieczenie przed zmiennością cen na rynku dnia następnego? Proszę uzasadnić odpowiedź.
- Czy istniejące produkty lub połączenia produktów są skuteczne biorąc pod uwagę:
- horyzont czasowy obrotu;
- różnicę pomiędzy ceną ofertową kupna a ceną sprzedaży (ang. bid-ask spread);
- stosunek wolumenów będących przedmiotem obrotu do fizycznego zużycia energii elektrycznej;
- stosunek otwartych pozycji do fizycznego zużycia energii elektrycznej.
Odpowiedź należy uzasadnić.
***
Informacja Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nr 9/2021 z 25 lutego 2021 r.
[1] Unijna Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (Agency for Cooperation of Energy Regulators)
[2] Art. 30 ust. 8 rozporządzenia Komisji (UE) 2016/1719 z dnia 26 września 2016 r. ustanawiającego wytyczne dotyczące długoterminowej alokacji zdolności przesyłowych (Dz. Urz. UE L 259 z 27.09.2016, s. 42)
[3] URE koordynuje swoje prace z regulatorem szwedzkim oraz litewskim
[5] Decyzja Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z 17 maja 2017 r.
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki