News » Zmodernizowany „ZUSOK” z wyjątkową ścieżką edukacyjną dla…

Zmodernizowany „ZUSOK” z wyjątkową ścieżką edukacyjną dla mieszkańców stolicy!

25 lt. 2021 Komentarze: 1 Share 'Zmodernizowany „ZUSOK” z wyjątkową ścieżką edukacyjną dla mieszkańców stolicy!' on Facebook Share 'Zmodernizowany „ZUSOK” z wyjątkową ścieżką edukacyjną dla mieszkańców stolicy!' on Email Share 'Zmodernizowany „ZUSOK” z wyjątkową ścieżką edukacyjną dla mieszkańców stolicy!' on Print Friendly

Rozbudowywany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie („MPO Warszawa”) Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych („ZUSOK”) jest nie tylko inwestycją o strategicznym znaczeniu dla stabilizacji cen zagospodarowania odpadów w Warszawie, ale także miejscem, które pozytywnie zaskoczy mieszkańców stolicy. Przy ulicy Zabranieckiej 2 ma powstać obiekt nowoczesny i ciekawy, który, poza swoją podstawową działalnością, jaką jest odzysk surowców i energii z odpadów nienadających się do recyklingu, posiadać będzie również istotne walory rekreacyjne oraz edukacyjne. A jego drzwi będą zawsze otwarte!

Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami stanowi jedno z najistotniejszych i najtrudniejszych zarazem wyzwań naszych czasów. Stąd też znacznie większą niż dotychczas rolę odgrywać zaczyna prawidłowy recykling, a także odpowiednie utylizowanie odpadów, które nie mogą mu być poddane. Dlatego właśnie na całym świecie funkcjonują Instalacje Termicznego Przekształcania Odpadów („ITPO”), takie jak zlokalizowany na Targówku ZUSOK.

– Rozwiązanie problemu zagospodarowania rosnącej ilości odpadów wymaga nie tylko infrastruktury, ale także odpowiedniej edukacji i budowy powszechnej świadomości, że każdy z nas ma realny wpływ na otaczające go środowisko. Dlatego firmy zajmujące się gospodarką odpadami powinny, poza prowadzeniem swojej codziennej działalności biznesowej, aktywnie wdrażać różnorodne inicjatywy z zakresu edukacji ekologicznej. I w tym duchu właśnie zaprojektowany został zmodernizowany ZUSOK w Warszawie – mówi Grzegorz Nakonieczny, Dyrektor Działu Inwestycji i Rozwoju z MPO Warszawa.

W ramach planowanej rozbudowy i modernizacji zakładu przy ulicy Zabranieckiej 2 powstanie nowoczesny i efektowny obiekt, którego nie powstydziłaby się żadna europejska stolica. Poza podstawową działalnością, jaką jest odzysk surowców i energii z odpadów, ZUSOK pełnić też będzie funkcje rekreacyjne oraz edukacyjne. Stworzona zostanie tam specjalna ścieżka edukacyjna, której trasa przebiegać będzie przez cały zakład – aż do specjalnego punktu widokowego!

Ścieżka edukacyjna umożliwi zwiedzającym obiekt zapoznanie się ze wszystkimi kluczowymi elementami procesów technologicznych, realizowanych w zakładzie. Zostanie ona zaprojektowana w taki sposób, by przybliżyć odwiedzającym najważniejsze części instalacji, w tym charakterystyczne dla niej urządzenia i procesy. W jej ramach zobaczyć można będzie m.in. stanowisko operatora chwytaka, dyspozytornię, halę wyładunkową, a także części obiektu związane z technologią termicznego przetwarzania odpadów oraz z ich segregacją. Zwiedzanie obiektu ułatwią liczne przeszklenia oraz podesty widokowe, dzięki którym wizyta w ZUSOK będzie zarówno bezpieczna, jak i ciekawa – szczególnie dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Poza kluczowymi dla działalności ZUSOK obszarami, zwiedzający będą też mieli okazję obejrzeć makietę, przedstawiającą w kompleksowy sposób rozbudowany obiekt. Udostępnione im zostaną także liczne tablice informacyjne oraz punkty dydaktyczne, dotyczące zarówno poszczególnych elementów zakładu, jak i całego schematu technologicznego procesu termicznego przetwarzania odpadów.

Ważnym walorem zmodernizowanego ZUSOK będą jego zielone dachy, utrzymane w formie łąki kwietnej. Wspomogą one retencję wód opadowych, a dodatkowo korzystnie wpłyną też na wizualną stronę inwestycji. Ogrody na dachu, jako jeden z elementów ścieżki edukacyjnej, będą ogólnodostępne dla zwiedzających. Na ich terenie zbudowany zostanie dodatkowo mini amfiteatr, w którym przeprowadzane będą lekcje plenerowe.

Rozbudowywana w ramach ZUSOK instalacja będzie bardzo wydajna i w istotnym stopniu pomoże ograniczyć ilość składowanych na terenie Warszawy odpadów. Projekt zrealizowany zostanie zgodnie ze standardem BAT – Najlepszej Dostępnej Technologii. Zmodernizowana ITPO przekształci odpady w prąd i ciepło, które trafią warszawskich gospodarstw domowych. Po rozbudowie zakład na Targówku dysponować będzie trzema niezależnymi liniami technologicznymi, których łączna wydajność wyniesie ponad 300 tys. ton odpadów rocznie. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii ZUSOK pozostanie przyjazny i bezpieczny dla najbliższego otoczenia.

Źródło: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie Sp. z o.o.

Wpis został opublikowany 25 lt. 2021 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

1 komentarz do “Zmodernizowany „ZUSOK” z wyjątkową ścieżką edukacyjną dla mieszkańców stolicy!”

  1. Piotr N., 26 lt. 2021 o 16:01

    Każde działania pro eko są na wagę złota. Dzieci na szczęście ogarniają jakie to ważne ale może jest szansa wyedukować starszych, nie będziemy zupełnie straconym pokoleniem

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć