News » Innowacje napędzają Zielony Zwrot. Pięć pomysłów na innowacje w…

Innowacje napędzają Zielony Zwrot. Pięć pomysłów na innowacje w energetyce

23 Lut 2021 Brak komentarzy Share 'Innowacje napędzają Zielony Zwrot. Pięć pomysłów na innowacje w energetyce' on Facebook Share 'Innowacje napędzają Zielony Zwrot. Pięć pomysłów na innowacje w energetyce' on Email Share 'Innowacje napędzają Zielony Zwrot. Pięć pomysłów na innowacje w energetyce' on Print Friendly

Innowacyjne sposoby wychwytywania związku siarki i dwutlenku węgla – między innymi te rozwiązania opatentował TAURON w 2020 r. W sumie Grupa w ub. r. uzyskała pięć patentów na nowe rozwiązania oraz prawo ochronne na jeden wzór użytkowy.

Istotne innowacyjne rozwiązania już stosowane w Grupie zostały zgłoszone w obszarze wytwarzania energii elektrycznej. Pierwsze z nich dotyczy wytwarzania i wykorzystania sorbentów usuwających związki siarki w procesie wytwarzania energii elektrycznej.  Wspólne przedsięwzięcie TAURON Wytwarzanie i Kopalni Wapienia Czatkowice dotyczy sposobu wytwarzania sorbentu przeznaczonego głównie do usuwania związków siarki z gorących gazów spalinowych z wykorzystaniem drobno zmielonego sorbentu wapniowego.

– Uzyskanie patentu otwiera duży potencjał biznesowy, ponieważ podmiot, który go uzyskał otrzymuje monopol na stosowanie danego rozwiązania w celach zarobkowych lub zawodowych na terenie kraju. Ponieważ żaden innym podmiot w Polsce nie może zastosować metody bez naszej zgody w swoich zakładach, możliwe staje się sprzedawanie licencji  wyjaśnia Jerzy Topolski, Wiceprezes Zarządu ds. Zarządzania Majątkiem w TAURON Polska Energia

Drugie rozwiązanie dotyczy wychwytywania dwutlenku węgla. – Nowa metoda opracowana przez TAURON Wytwarzanie pozwala na efektywne wychwytywanie dwutlenku węgla z gazów spalinowych i gazów poprocesowych metodą próżniowej adsorpcji. Rozwiązanie może być stosowane w różnych elektrowniach, przy czym im wyższe stężenia CO2 zawarte w spalinach, tym proces będzie charakteryzował się wyższą efektywnością  mówi Topolski.

Obydwa rozwiązania mogą być wykorzystywane w innych jednostkach z kotłami fluidalnymi. Tylko w elektrowniach Jaworzno II i Łagisza ich zastosowanie przyniosło wymierne oszczędności. Kolejne zyski mogą pochodzić natomiast z udzielenia licencji zainteresowanym podmiotom spoza Grupy TAURON.

– Celem Grupy TAURON jest stałe budowanie realnej przewagi rynkowej z dużym naciskiem na własne zasoby, w tym racjonalizację pracowniczą oraz zespoły ds. badań i rozwoju w poszczególnych obszarach działalności. Nasze najnowsze patenty to bardzo dobry przykład tego, jak inwestycje w obszar innowacji przynoszą nie tylko zwrot nakładów, ale i realne zyski – tłumaczy Jerzy Topolski– Edukujemy kadrę menedżerską w zakresie patentowania oraz uświadamiamy jaką wartość może nieść dla Grupy odpowiednio zabezpieczona własność intelektualna, w szczególności własność przemysłowa – dodaje Wiceprezes TAURONA.

Źródło: TAURON Polska Energia SA

Wpis został opublikowany 23 Lut 2021 w następujących kategoriach: News, Technologie. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć