News » Elektrownia w Dychowie zmodernizowana

Elektrownia w Dychowie zmodernizowana

23 Lut 2021 Brak komentarzy Share 'Elektrownia w Dychowie zmodernizowana' on Facebook Share 'Elektrownia w Dychowie zmodernizowana' on Email Share 'Elektrownia w Dychowie zmodernizowana' on Print Friendly

Zakończyła się kompleksowa modernizacja hydrozespołów i pomp akumulacyjnych w elektrowni szczytowo-pompowej Dychów. Dzięki tej inwestycji elektrownia będzie mogła bezproblemowo pracować przez kolejne kilkanaście lat, wykorzystując do produkcji pełną moc zainstalowaną.

Prace w Dychowie rozpoczęły się trzy lata temu. Co rok wyłączany do modernizacji  był jeden hydrozespół, co pozwoliło elektrowni przez cały czas utrzymać ciągłość produkcji oraz świadczyć usługi regulacyjne dla Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Zakres prac remontowych był bardzo szeroki. W każdym hydrozespole odnowiony został m.in. wirnik i stojan generatora, cały układ przepływowy turbiny, aparat kierowniczy z układem kinetycznym, zespół regulacji hydrozespołu, wirnik turbiny oraz instalacje wodne i olejowe, a także układy elektryczne. Dodatkowo wyremontowane zostały dwie pompy akumulacyjne, dzięki którym elektrownia może napełniać zbiornik górny  przy  niskich dopływach z rzeki.

– Bardzo ważne jest to, że prace w Dychów zakończyły się w terminie. Dzięki temu elektrownia może z pełną mocą zainstalowaną uczestniczyć w rynku mocy, który w tym roku w Polsce rozpoczął funkcjonowanie. Wdrożone zostało m.in. dedykowane rozwiązanie umożliwiające aktywny w nim udział elektrowni szczytowo-pompowych – mówi Marcin Karlikowski, Prezes PGE Energia Odnawialna.

Elektrownia Wodna Dychów to najstarsza w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa. Zbudowana jeszcze przed II wojną światową pracuje w systemie hydrowęzła dychowskiego. Jest zasilana przez kanał derywacyjny o długości 20,4 km doprowadzający spiętrzone – na jazie w Krzywańcu – wody rzeki Bóbr do górnego zbiornika elektrowni.

Dzisiejsza Elektrownia Wodna Dychów to obiekt nowoczesny. Jest wyposażony w trzy turbozespoły pionowe z turbinami Kaplana o mocach 3 x 29,325 MW oraz cztery zespoły pompowe o wydajności 18m³/s każdy z silnikami synchronicznymi o mocach 2 x 5,9 MW i 2 x 5,74 MW. – W przypadku wystąpienia w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym awarii katastrofalnej, EW Dychów – pełniąc rolę elektrowni rozruchowej – może zapewnić dostawę mocy rozruchowej przez okres co najmniej 5 godzin przy średnim obciążeniu około 17 MW – mówi Sławomir Szostak, Dyrektor Oddziału ZEW Dychów.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2326,25 MW.

Źródło: PGE Energia Odnawialna SA

Wpis został opublikowany 23 Lut 2021 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć