OZE

Wiceminister Zyska na konferencji EEC Trends

Zielona transformacja oraz rozwój odnawialnych źródeł energii to główne tematy rozmów podczas drugiego dnia konferencji EEC Trends. W debatach, które odbyły się 18 lutego 2021 r., udział wziął Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska.

O zielonej transformacji

W trakcie debaty „Energetyka na zakręcie – zielona transformacja” wiceminister klimatu i środowiska podkreślił, że Polityka Energetyczna Polski to barometr naszych działań w kierunku transformacji energetycznej.

– Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. jest dokumentem, który był wypracowywany przez wiele lat i konsultowany przez wszystkie zainteresowane strony. Każdy dokument rządowy jest zamknięty, jednak zawsze możemy wrócić do jego aktualizacji wraz z obowiązującymi trendami – wskazywał Wiceminister Zyska.

Wiceminister zwrócił także uwagę, że kwestia transformacji energetycznej musi być przeprowadzona w sposób sprawiedliwy i odpowiedzialny. Musi także być akceptowalna dla społeczeństwa.

– Przewidziana w polityce energetycznej niskoemisyjna transformacja energetyczna inicjować będzie szersze zmiany modernizacyjne całej gospodarki, gwarantując bezpieczeństwo energetyczne, dbając o sprawiedliwy podział kosztów i ochronę najbardziej wrażliwych grup społecznych. Złotym środkiem, który nam przyświeca jest konkurencyjność polskiej gospodarki – mówił.

O inwestycjach w OZE

Z kolei w trakcie panelu „Czysta, żywa energia. Inwestycje w OZE” Wiceminister Zyska przypomniał, że w czerwcu ub. r. przyjęty został plan rozwoju sieci elektroenergetycznych, który został zatwierdzony przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

– Podpisany plan rozwoju sieci elektroenergetycznych pozwoli na rozwój kolejnych zadań. Obecnie poszukujemy do realizacji projektów sieci przesyłowych, które posłużą wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych – powiedział.

Wiceminister klimatu i środowiska wskazał także, że chce aby rozwój offshore wind był postrzegany jako kierunek zielonej energetyki wykorzystujący potencjał  polskich przedsiębiorstw.

– W ramach podpisanego listu intencyjnego dot. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej trwają prace grupy roboczej. Dzięki współpracy administracji i biznesu Polska może stać się liderem offshore na Bałtyku oraz eksporterem taniej i czystej energii. Chcemy, aby projekt morskich farm wiatrowych był wykonany z maksymalnym udziałem polskich firm – podsumował Wiceminister Zyska.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

 

Działy

Reklama