Do 31 marca 2021 r. przedsiębiorcy z sektorów i podsektorów energochłonnych mogą składać wnioski o rekompensaty za 2020 r. Rekompensaty przyznawane są w drodze decyzji administracyjnych wydawanych przez Prezesa URE na wniosek uprawnionych podmiotów. Na stronie Urzędu dostępne są już nowe formularze, wraz z pomocniczymi instrukcjami ich wypełnienia.
Formularze do generowania wniosków za 2020 r. zostały przygotowane w dwóch wariantach:
Pierwszy wariant dotyczy podmiotów:
- składających wniosek po raz pierwszy,
- które za 2019 r. złożyły wniosek, ale nie otrzymały rekompensat,
- które za 2019 r. złożyły wniosek, otrzymały rekompensaty, przy czym we wniosku za 2019 r. nie wykazały zwiększenia zdolności produkcyjnej,
- które za 2019 r. złożyły wniosek, otrzymały rekompensaty, we wniosku za 2019 r. wykazały zwiększenie zdolności produkcyjnej w danej instalacji przy czym nie zamierzają wykazać kolejnego (drugiego) zwiększenia zdolności produkcyjnej w instalacji, w której zostało wykazane zwiększenie tej zdolności w roku ubiegłym.
Drugi formularz jest dla podmiotów, które za 2019 r. złożyły wniosek, otrzymały rekompensaty, we wniosku za 2019 r. wykazały zwiększenie zdolności produkcyjnej w danej instalacji oraz zamierzają wykazać kolejne (drugie) zwiększenie zdolności produkcyjnej w tej instalacji.
Wraz z formularzami opublikowano: instrukcje ich wypełniania, wzory wymaganych oświadczeń, wykaz załączników do wniosku.
Przed wypełnianiem formularzy warto zapoznać się z przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z URE dokumentem „Rekompensaty kosztów pośrednich dla sektorów i podsektorów energochłonnych. Informacja dla wnioskodawców”, który ma ułatwić przedsiębiorcom nie tylko oszacowanie wysokości ewentualnych rekompensat, ale także odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania.
Jak i gdzie składać wniosek?
Wniosek wraz z załącznikami należy przesłać na adres:
Urząd Regulacji Energetyki
Departament Efektywności Energetycznej i Kogeneracji
Al. Jerozolimskie 181, 02-222 Warszawa
Niezależnie od przekazania wniosku w sposób wskazany powyżej, wypełniony Formularz należy przesłać w postaci elektronicznej (w formacie XLS) wraz z załącznikami (w formacie PDF) pocztą elektroniczną na adres: rekompensaty.sektorowe@ure.gov.pl albo za pośrednictwem skrzynki ePUAP: /URE/SkrytkaESP lub dołączyć na płycie CD/DVD do pisma.
***
- 2021 jest drugim rokiem działania systemu wsparcia dla podmiotów wykonujących działalność w sektorach i podsektorach energochłonnych. Rekompensaty przyznawane są w związku z przenoszeniem kosztów zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na ceny energii elektrycznej zużywanej do wytwarzania produktów przez te podmioty.
- W 2020 r. do przedsiębiorców trafiło ponad 340 mln pomocy publicznej w formie rekompensat przyznanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki za 2019 r.
- Najwięcej, bo prawie 143 mln zł, otrzymały przedsiębiorstwa działające w przemyśle ciężkim: producenci żeliwa i stali oraz stopów żelaza. Oznacza to, że do tego sektora trafiło ponad 42% całej rozdysponowanej kwoty. Drugim dużym beneficjentem tej formy pomocy jest sektor produkcji nawozów i związków azotowych, który otrzymał łącznie ponad 70 mln rekompensat sektorowych.
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki