Ciepłownictwo » Oświadczenie Veolia Energia Warszawa S.A.

Oświadczenie Veolia Energia Warszawa S.A.

19 Sty 2021 Komentarze: 1 Share 'Oświadczenie Veolia Energia Warszawa S.A.' on Facebook Share 'Oświadczenie Veolia Energia Warszawa S.A.' on Email Share 'Oświadczenie Veolia Energia Warszawa S.A.' on Print Friendly

Veolia Energia Warszawa S.A. potwierdza swoje przypuszczenia, że ostatnie awarie na ul. Jagiellońskiej były bezpośrednio powiązane z awariami jakie miały miejsce w czwartek 14 stycznia br. w należącej do PGNiG Termika elektrociepłowni Żerań. 

Przez blisko 10 godzin do rurociągów warszawskiego systemu ciepłowniczego tłoczona była z EC Żerań woda, która zamiast 90oC miała temperaturę niespełna 50oC. Po usunięciu awarii, PGNiG Termika S.A., chcąc uzyskać właściwe parametry zasilania zaczęła tłoczyć wodę o temperaturze około 107oC, czyli wyższej niż żądana. Tym razem ciepłociąg zaczął być przegrzewany. Gwałtowne zmiany temperatur podawanej wody w krótkim okresie czasu spowodowały, że  przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych rury ciepłownicze poddane zostały nadzwyczajnym i silnym naprężeniom termicznym.

Tak znaczne zmiany temperatur wody sieciowej są groźne dla każdej sieci ciepłowniczej ze względu na drastyczne zmiany naprężeń rurociągów, wynikające ze zmieniającej się rozszerzalności cieplnej stali, z której są zbudowane.

W związku z obserwowaną niestabilną pracą EC Żerań i rosnącym zagrożeniem pojawienia się awarii Veolia Energia Warszawa S.A.  już  15 stycznia br. w godzinach porannych powołała sztab kryzysowy właśnie po to, aby zapewnić optymalną pracę sieci ciepłowniczej.

Przewidując możliwe skutki awarii elektrociepłowni PGNiG TERMIKA S.A., Veolia Energia Warszawa S.A. zabezpieczyła pracę ekip na kolejne dni. Dzięki temu stworzona została możliwość pracy ciągłej jednocześnie w kilku miejscach w Warszawie, żeby maksymalnie skrócić czas usunięcia ewentualnych awarii.

Warszawska sieć ciepłownicza jest największą w Unii Europejskiej i czwartą na świecie, ma 1800 km rur oraz 19000 węzłów cieplnych.

Sieć jest konsekwentnie modernizowana i rozwijana technologicznie. Ponad 60% rur sieci jest już w technologii preizolowanej, a sieć jest zarządzana przy pomocy najnowocześniejszego systemu zarządzania siecią.

Od 2011 r. inwestycje w modernizację i rozwój sieci wyniosły ponad 1,2 mld zł, co oznacza średnio ponad 120 mln rocznie. Efekty inwestycji widać najlepiej w liczbach. W okresie ostatnich 8 lat średnioroczna liczba awarii zmalała o ok. 40%.

Spada też konsekwentnie wskaźnik strat ciepła. Już teraz wynik ten wynosi niespełna 11% strat przy średniej krajowej na poziomie 14-15%. Jest to ważne z dwóch powodów: środowiskowego oraz ekonomicznego. Niższe straty oznaczają niższe koszty dystrybucji, czyli niższe rachunki dla odbiorców.

Warszawa ma jedne z najniższych cen ciepła w Polsce. Niższe niż w Krakowie, Wrocławiu czy Szczecinie.

Sprzedaż SPEC w 2011 r. przeprowadzona była w transparentny sposób. Nabywca SPEC czyli Dalkia (Veolia jest jej następcą prawnym), złożyła najlepszą ofertę przewyższającą wszystkie pozostałe, w tym ofertę PGNiG.

Realizacja umowy sprzedaży SPEC została skontrolowana i rozliczona w 2020 r.

Źródło: Veolia Energia Warszawa S.A. 

Wpis został opublikowany 19 Sty 2021 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

1 komentarz do “Oświadczenie Veolia Energia Warszawa S.A.”

  1. Racjonalny, 28 Sty 2021 o 7:49

    „wynikające ze zmieniającej się rozszerzalności cieplnej stali, z której są zbudowane” – . czy to pisał fachowiec? Źródło to Veolia czyli fachowiec, a skoro tacy fachowcy to takie zdania i taka praca sieci i służb odpowiedzialnych.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć