14 stycznia br. w wyniku awarii w Elektrociepłowni Żerań, należącej do firmy PGNiG TERMIKA, doszło do czasowego ograniczenia produkcji ciepła, co z kolei doprowadziło do znaczącego i gwałtownego spadku parametrów ciśnienia i temperatur w sieci ciepłowniczej, należącej do firmy Veolia Energia Warszawa S.A.
Przez kilka godzin do rurociągów warszawskiego systemu ciepłowniczego tłoczona była woda, która zamiast 90 st. C miała temperaturę niespełna 50 st. C.
Ponowne przywrócenie prawidłowej pracy Elektrociepłowni Żerań, która rozpoczęła tłoczenie wody o temperaturze ponad 100 st. C, a co za tym idzie, ponowna zmiana temperatur w krótkim okresie czasu, spowodowało, że rury ciepłownicze poddane zostały silnym naprężeniom termicznym.
Obecnie najpoważniejsze usuwane awarie, wystąpiły na Pradze Północ, czyli w pobliżu Elektrociepłowni Żerań i z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że są pokłosiem czwartkowej awarii w elektrociepłowni.
Gwałtowne wahania temperatur wody sieciowej są groźne dla każdej sieci ciepłowniczej ze względu na drastyczne zmiany naprężeń rurociągów, wynikające ze zmieniającej się rozszerzalności cieplnej stali, z której są wykonane. Zagrożenie to wzrasta wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz a biorąc pod uwagę temperaturę zewnętrzną ostatnich dni staje się wręcz krytyczne.
Przewidując możliwe skutki awarii Elektrociepłowni Żerań, a co za tym idzie, rosnące zagrożenie pojawieniem się awarii na sieci ciepłowniczej, w piątek rano, 15 stycznia br. Veolia Energia Warszawa S.A. powołała w spółce stały sztab kryzysowy, aby zapewnić optymalną pracę sieci ciepłowniczej przez okres nadchodzącej fali mrozów.
W ramach działań sztabu kryzysowego Veolia Energia Warszawa S.A. zabezpieczyła już w piątek rano pracę ekip na kolejne dni. Celem podjętych decyzji było zapewnienie możliwości pracy ciągłej jednocześnie w kilku miejscach w Warszawie. Taka organizacja pracy skutkuje najkrótszym możliwym czasem usuwania awarii oraz zapewnieniem mieszkańcom komfortu cieplnego najszybciej jak to tylko jest możliwe.
Aktualne informacje o przerwach w dostawie ciepła na terenie Warszawy można znaleźć na stronie www.energiadlawarszawy.pl.
Źródło: Grupa Veolia