Budowa siedmiu turbin wiatrowych o łącznej mocy 16,8 MW ma ruszyć w pierwszym kwartale. Ważny krok w kierunku poszerzenia portfela odnawialnych źródeł energii w Polsce. Dalsze projekty lądowych i morskich elektrowni wiatrowych w Polsce w fazie rozwoju.
RWE Renewables daje zielone światło dla budowy nowej farmy wiatrowej w Rozdrażewie. Na projekt składa się siedem turbin wiatrowych niemieckiego producenta Nordex o mocy 2,4 MW każda. Farma wiatrowa będzie położona w województwie wielkopolskim, około 80 kilometrów na południowy wschód od Poznania. Wszystkie zgody i zezwolenia na budowę farmy i jej przyłączenie do sieci elektroenergetycznej zostały już udzielone. Budowa ma ruszyć w pierwszym kwartale br. Koszt inwestycji wynosi około 22 mln euro.
RWE Renewables posiada już w Polsce kilka lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy około 390 MW. Ze względu na położenie nowej farmy wiatrowej w pobliżu innego parku wiatrowego RWE (Wielkopolska I) możliwe będzie wykorzystanie synergii w zakresie eksploatacji i utrzymania. Obecnie podjęta decyzja inwestycyjna jest wyrazem konsekwentnego zwiększania zaangażowania firmy na jednym z najatrakcyjniejszych rynków energii wiatrowej w Europie.
W ubiegłym roku RWE z powodzeniem zrealizował szereg projektów: wiosną 2020 r. została uruchomiona farma wiatrowa w Nawrocku w pobliżu Szczecina o mocy 7 MW. W październiku ub. r. został przyłączony do sieci elektroenergetycznej park wiatrowy w Żukowicach (33 MW), który jest obecnie na etapie oddawania do użytku. Ponadto firma rozpoczęła budowę farmy wiatrowej w Dolicach w województwie zachodniopomorskim – projekt 47,5 MW.
A następny projekt czeka już w blokach startowych – farma wiatrowa Wierzchlas (7,2 MW), która wygrała w ostatniej polskiej aukcji przeprowadzonej w grudniu 2020 r. Rozpoczęcie budowy jest planowane również w tym roku.
RWE Renewables działa w Polsce nie tylko na lądzie. Niedawno firma podpisała umowę o przyłączenie do sieci swojego pierwszego projektu offshore. 350-megawatowa farma wiatrowa FEW Baltic II w polskiej części Morza Bałtyckiego ma być jednym z pierwszych projektów offshore realizowanych w Polsce. Turbiny wiatrowe będą w stanie dostarczać zieloną energię w ilości odpowiadającej rocznemu zapotrzebowaniu 350 tys. gospodarstw domowych. Budowa mogłaby się rozpocząć w 2025 r.
Aktualnie RWE Renewables posiada lądowe i morskie farmy wiatrowe i fotowoltaiczne oraz bateryjne magazyny energii o łącznej mocy ok. 9 GW. Do końca 2022 r. RWE zamierza zainwestować 5 mld euro netto w rozbudowę odnawialnych źródeł energii, aby powiększyć swój portfel mocy w OZE do 13 GW. Plany rozwoju koncentrują się na kluczowych rynkach w Europie i Ameryce oraz w regionie azjatycko-pacyficznym.
Źródło: RWE Renewables GmbH