News » Klienci PERN otrzymają w 2021 r. nowe pojemności i skorzystają…

Klienci PERN otrzymają w 2021 r. nowe pojemności i skorzystają z oferty morskiego hubu paliwowego

11 Sty 2021 Brak komentarzy Share 'Klienci PERN otrzymają w 2021 r. nowe pojemności i skorzystają z oferty morskiego hubu paliwowego' on Facebook Share 'Klienci PERN otrzymają w 2021 r. nowe pojemności i skorzystają z oferty morskiego hubu paliwowego' on Email Share 'Klienci PERN otrzymają w 2021 r. nowe pojemności i skorzystają z oferty morskiego hubu paliwowego' on Print Friendly

Stworzenie morskiego hubu dystrybuującego paliwa w Dębogórzu, koncentracja na budowie rurociągu paliwowego Boronów – Trzebinia i programie Megainwestycje – tak w skrócie będzie wyglądał 2021 r. w PERN. Firma przedstawi również nową strategię do 2024 r., która będzie odpowiedzią na wyzwania szybko zmieniającego się otoczenia, w tym zmiany dotyczące surowców energetycznych i alternatywnych źródeł energii.

W 2020 r., mimo pandemii koronawirusa firma istotnie powiększyła pojemności surowcowe i paliwowe oraz rozpoczęła modernizację baz paliwowych, by poprawić komfort Klientów.

Dębogórze – paliwowe okno na świat

W bazie paliw PERN w Dębogórzu trwa projekt budowy dwóch zbiorników na olej napędowy – po 32 tys. m³ każdy. Obecnie inwestycja jest ukończona w 90%. Zbiorniki trafią do eksploatacji w kwietniu 2021 r. jako element II etapu rozbudowy pojemności paliwowych. Jednocześnie w tym roku ruszy budowa kolejnego, podobnego zbiornika. Zostanie on oddany do użytku w 2022 r. Na koniec 2021 r. zaplanowana jest także istotna modernizacja frontu kolejowego w tej bazie, co zwiększy aż o 50% wydajność realizowanych tam załadunków. Pozwoli to Klientom PERN na efektywny import i dalszą dystrybucję oleju napędowego.

Początek 2021 r. to także czas finalizacji pozostałych inwestycji zbiornikowych w ramach II etapu  rozbudowy pojemności na paliwa. Obok dwóch zbiorników w Dębogórzu, PERN zamierza zakończyć także inwestycje dwóch zbiorników po 10 tys. m³ w Emilianowie i jednego o pojemności 32 tys. m³ w Małaszewiczach – ma to nastąpić do końca stycznia 2021. W drugiej połowie kwietnia do eksploatacji trafią jeszcze dwa zbiorniki po 32 tys. m³ w Rejowcu. W sumie cały ten etap oznacza, że Klienci otrzymają do dyspozycji aż 222 tys. m³ nowych pojemności na paliwa.

Rurociąg Boronów – Trzebinia wejdzie w kluczową fazę

Przyszły rok będzie także istotny dla realizacji projektu budowy prawie 100 km odcinka rurociągu paliwowego łączącego bazę PERN w Boronowie z terminalem PKN Orlen w Trzebini. Realizacja tej magistrali znacznie poprawi dostępność paliw w Aglomeracji Śląskiej, ale też zmniejszy liczbę autocystern i cystern kolejowych przewożących paliwo na ten obszar. Obecnie trwa postępowanie na wybór wykonawcy robót budowlano-montażowych, uzyskiwane są decyzje administracyjne pozwalające na rozpoczęcie prac. Zgodnie z założeniami budowa rozpocznie się w I kwartale 2021 r.

PERN w 2020 r. skutecznie wykonał założenia strategii – aż osiem nowych zbiorników

W mijającym roku do eksploatacji trafiło aż osiem nowych zbiorników – dwa paliwowe i sześć surowcowych. W połowie roku o 32 tys. m³ powiększyła się baza paliw w Koluszkach, w grudniu 2020 r. do eksploatacji trafił zbiornik o pojemności 10 tys. m³ w bazie paliw w Boronowie. PERN umożliwił także polskim rafineriom skuteczną dywersyfikację źródeł dostaw, bo w dwóch nadbałtyckich lokalizacjach spółki oddał do użytku aż 545 tys. m³ nowych pojemności.

Bałtyk staje się kluczowy dla polskiej energetyki. W przypadku PERN chodzi o dwa aspekty kluczowe dla Klientów, ale i dla bezpieczeństwa Polski. PERN kończy pracę przy budowie hubu surowcowego w Gdańsku, uruchamiając tylko w tym roku blisko 550 tys. m³ pojemności na ropę naftową. Kolejne 45 tys. m³ odda na potrzeby klientów w połowie 2021 roku. Do tego dochodzą prace związane ze wzmocnieniem roli bazy paliw w Dębogórzu i umożliwienie jej rozwoju poprzez większe otwarcie na morze. Ten rok pokazał, że PERN nawet w trudnych, pandemicznych warunkach nie zwalnia tempa i bez opóźnień realizuje swoje plany inwestycyjne.-Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Spółka prowadzi jednocześnie złożony program modernizacyjny baz paliw, który umożliwi Klientom PERN realizację Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW) czyli osiągnięcia 14% udziału energii odnawialnej w transporcie w perspektywie 2030 r. Firma unowocześnia fronty autocysternowe, co poprawia komfort kierowców, skraca czas ich obsługi, a także umożliwia bezpośrednie dozowanie biokomponentów i dodatków firmowych podczas załadunku autocystern. PERN rozbudowuje także pojemności magazynowe na biokomponenty.

PERN poszerzył i certyfikował Zintegrowany System Zarządzania

Dużym osiągnięciem PERN było wdrożenie i certyfikowanie w Urzędzie Dozoru Technicznego aż pięciu obszarów, które funkcjonują w oparciu o międzynarodowe normy ISO. Obecnie na Zintegrowany System Zarządzania składają się: system zarządzania ciągłością działania, system zarządzania bezpieczeństwem informacji, zarządzanie jakością, zarządzanie środowiskowe oraz bezpieczeństwo i higiena pracy. Certyfikaty UDT – Cert są potwierdzeniem, że PERN – kluczowa spółka infrastruktury energetycznej państwa – wdrożyła i stosuje wymagania międzynarodowych norm ISO.

– W ciągu ostatnich pięciu lat PERN w sposób istotny poprawił swoje możliwości operacyjne. Dziś jesteśmy w stanie zaproponować naszym Klientom dodatkowe pojemności i rozwiązania, które usprawniają obsługę. Rok 2021 to także moment, w którym przedstawimy naszą nową strategię. Pokażemy w niej, w jaki sposób chcemy odpowiedzieć na wyzwania zmieniającego się otoczenia, choćby w sferze wykorzystania surowców energetycznych i alternatywnych źródeł energii – powiedział Igor Wasilewski, Prezes PERN.

PERN pomógł potrzebującym w czasie pandemii

PERN w czasie pandemii wdrożył szereg procedur sanitarnych, których celem było zwiększenie bezpieczeństwa pracowników i partnerów oraz wykonawców inwestycji w obiektach PERN.

Jako firma odpowiedzialna za infrastrukturę krytyczną, Spółka jest skoncentrowana przede wszystkim na zapewnieniu płynnych dostaw surowca do rafinerii oraz paliw na stacje benzynowe. Jednak obok realizacji założeń strategicznych w trudnym otoczeniu wynikającym z pandemii, PERN niósł także pomoc finansową i materialną potrzebującym i poszkodowanym w wyniku zakażenia koronawirusem.

Fundacja Grupy PERN w pierwszych dniach epidemii przekazała polskiej służbie zdrowia ponad 1,2 mln zł na zakup niezbędnego sprzętu. Spółka podarowała także pięć samochodów Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.

Wykonawcy inwestycji PERN otrzymali z kolei możliwość skorzystania z pakietu antykryzysowego, który zawiera skrócenie terminów płatności faktur, maksymalne przyspieszenie przelewów, pomoc w płatnościach za dostarczane maszyny i urządzeń. W sumie z programu w różnym zakresie skorzystało 56 firm.

Źródło: PERN SA

Wpis został opublikowany 11 Sty 2021 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć