Paliwa dla energetyki

Podsumowanie niewiążącej procedury Badania Rynku dla gazowego połączenia międzysystemowego Polska-Litwa (GIPL) zostało opublikowane przez Operatorów Systemów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. i AB Amber Grid

Operatorzy Systemów Przesyłowych gazu ziemnego GAZ-SYSTEM S.A. oraz AB Amber Grid (OSP) opublikowali podsumowanie wyników niewiążącego Badania Rynku dla połączenia międzysystemowego Polska-Litwa (GIPL). Podsumowanie odpowiedzi uzyskanych w ramach niewiążącego Badania Rynku dla GIPL, a także odpowiedzi OSP na pytania zadane przez respondentów badania, można znaleźć tutaj.

Procedura niewiążącego Badania Rynku była prowadzona od 4 listopada do 7 grudnia 2020 r. przez obu OSP poszukujących opinii rynków gazu  na temat możliwości rozwoju usług w związku z nowymi zdolnościami przesyłowymi GIPL. Dziewięciu respondentów udzieliło szczegółowych odpowiedzi, które zawierały szereg ciekawych pomysłów i propozycji.

25 listopada w ramach niewiążącego Badania Rynku zorganizowano również webinarium dla uczestników rynku podczas którego przedstawiono postępy w realizacji projektu GIPL, cele badania rynku oraz udzielono odpowiedzi na pytania podmiotów biorących udział w wydarzeniu. W webinarium wzięło udział ponad 60 uczestników z różnych krajów europejskich, w tym obecni i potencjalni uczestnicy rynku, a także przedstawiciele organów regulacyjnych, ministerstw i innych ważnych interesariuszy projektu. Niespodziewanie duże zainteresowanie Badaniem Rynku oraz przekazane podczas niego informacje pokazały, że projekt GIPL ma bardzo obiecujący potencjał komercyjny dla regionalnego rynku gazu, ale istnieje również wyraźna potrzeba optymalnego zaprojektowania zasad dostępu do punktów wejścia/wyjścia do/z GIPL, które będą wspierać rolę tego połączenia międzysystemowego w rozwoju konkurencyjnego rynku energii w regionie oraz w procesie integracji regionalnego rynku gazu.

GAZ-SYSTEM S.A. i AB Amber Grid są wdzięczni wszystkim uczestnikom rynku i interesariuszom biorącym udział w badaniu i webinarium za poświęcony czas i wysiłek włożony w udzielenie odpowiedzi na poruszane tematy. Obaj OSP uważają, że ten cenny wkład okaże się bardzo pomocny w ich dalszych pracach, analizach oraz dialogu z kluczowymi interesariuszami w procesie ustalania zasad dostępu do punktów wejścia/wyjścia do/z GIPL, w szczególności z krajowymi organami regulacyjnymi. Bardziej szczegółowe propozycje zostaną przekazane do konsultacji z rynkiem po ich przygotowaniu.

__________________________________________________________________________________

Amber Grid, litewski operator systemów przesyłowych gazu, zapewnia niezawodny i bezpieczny przesył gazu gazociągami wysokiego ciśnienia do użytkowników systemu. Odpowiadamy za eksploatację, utrzymanie i rozwój infrastruktury gazu ziemnego na Litwie, która obejmuje ponad 2100 km rurociągów i 2 tłocznie gazu. Dobrze rozwinięta litewska infrastruktura gazowa pełni rolę regionalnego węzła przesyłu gazu na północ w kierunku Łotwy. Realizujemy strategiczny projekt energetyczny GIPL, czyli infrastrukturę gazową, która połączy polski i litewski oraz bałtycki i fiński system przesyłowy gazu z Unią Europejską. Połączenie międzysystemowe GIPL ma na celu wzmocnienie rynku gazu w regionie i dostarczenie korzyści dla uczestników rynku i zaangażowanych krajów.  Akcje Amber Grid są notowane na Bałtyckiej Giełdzie Papierów Wartościowych NASDAQ Vilnius. Pakiet kontrolny Amber Grid jest własnością spółki holdingowej EPSO-G, której 100% udziałów należy do Ministerstwa Energetyki Republiki Litewskiej.

Źródło: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. 

Działy

Reklama