Przywódcy Unii Europejskiej, na szczycie w Brukseli, porozumieli się w sprawie zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 r. Neutralność klimatyczna to ogromna szansa i wyzwanie dla polskich przedsiębiorstw oraz gospodarki – uważa Konfederacja Lewiatan.
W ostatnim czasie Komisja Europejska zaproponowała podwyższenie celu redukcyjnego gazów cieplarnianych na 2030 r. z 40% na 55%. Przywódcy krajów unijnych zaakceptowali wczoraj ten ambitny plan.
– Biznes popiera cel neutralności klimatycznej, a porozumienie w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 r. jest ważnym krokiem na tej drodze. Neutralność klimatyczna to ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców do zbudowania przewag konkurencyjnych naszej gospodarki, wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań i zagwarantowania przyjaznej społecznie transformacji – mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, Dyrektorka Departamentu Energii i Zmian Klimatu Konfederacji Lewiatan.
Bardzo ważne znaczenie dla Polski w dochodzeniu do neutralności klimatycznej będzie miało wsparcie finansowe dla transformacji energetycznej i technologicznej ze strony UE i wykorzystanie mechanizmu sprawiedliwego podziału obciążeń z uwzględnieniem środków kompensujących dla poszczególnych państw członkowskich. Z punktu widzenia społecznego, jak i gospodarczego jedynie sprawiedliwa transformacja może zakończyć się sukcesem.
Biznes popiera cel neutralności klimatycznej, ale widzi brak strategii rządu w zakresie Europejskiego Zielonego Ładu. Z badań Lewiatana wynika, że 93% polskich przedsiębiorców uważa, że podwyższenie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 55% w 2030 r. ułatwi osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.
Źródło: Konfederacja Lewiatan