Elektroenergetyka

Wiceminister Ireneusz Zyska na XII Konferencji “Młodzi w Energetyce”

Polityka energetyczna Polski do 2040 r. to temat przewodni XII Konferencji „Młodzi w Energetyce”. W wydarzeniu, które odbyło się 9 grudnia 2020 r., wziął udział Wiceminister Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. OZE, Ireneusz Zyska.

 

Jak zaznaczył Wiceminister Zyska, transformacja obejmuje wiele sektorów, jednak to energetyka odgrywa szczególnie ważną rolę w procesie przeciwdziałania zmianom klimatycznym, a zaprezentowana we wrześniu br. Polityka energetyczna Polski do 2040 r. (PEP2040) uwzględnia to w swoich założeniach na równi z unowocześnianiem parku wytwórczego, wykorzystaniem krajowego potencjału gospodarczego, surowcowego, technologicznego oraz kadrowego.

– Zaktualizowana Polityka energetyczna Polski do 2040 r. uwzględnia konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, sprawiedliwej transformacji, czy stabilnego rynku pracy, trwałego rozwoju gospodarki i wzmocnienia jej konkurencyjności. Transformacja energetyczna kreowana w PEP2040 ma także na celu zainicjowanie szerszych zmian w energetyce i jej przeformułowanie pod kątem niskoemisyjnej generacji, poprawy jakości życia i zdrowia dla przyszłych pokoleń – powiedział Pełnomocnik Rrządu ds. OZE Ireneusz Zyska.

Wiceminister podkreślił, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska dostrzega zaangażowanie młodego pokolenia w działania proklimatyczne i rolę, jaką kwestie środowiskowe odgrywają życiu młodych ludzi.

– Aby umożliwić odpowiednie uwzględnienie głosu młodych osób, powołano Młodzieżową Radę Klimatyczną, która ambitnie podchodzi do realizowanych przez siebie zadań. Mamy nadzieję, że kreatywność, zaangażowanie oraz motywacja młodego pokolenia zostanie spożytkowana również w rozwoju innowacji produktowych i procesowych, które zapewnią nowe efektywne narzędzia transformacji energetycznej, a także pozwolą na zwiększanie konkurencyjności polskiej gospodarki – zaznaczył Wiceminister Ireneusz Zyska.

Wiceminister powiedział, też, że przed Polską jest długa droga do transformacji, która w ciągu najbliższych 10 lat spowoduje, że co trzecia MWh wyprodukowanej energii elektrycznej i ciepła będzie pochodziła z jednostek odnawialnych. Szczególną rolę odegra w tym procesie wdrożenie do polskiego systemu elektroenergetycznego morskiej energetyki wiatrowej.

– Kluczowa dla osiągnięcia powyższego udziału OZE będzie morska energetyka wiatrowa, której projekty inwestycyjne o mocy ok. 8-11 GW w 2040 r. wiążą się z nakładami na kwotę ok. 130 mld zł. Te źródła dostarczą duże ilości czystej i pewnej energii po racjonalnych kosztach jej wytworzenia – podsumował swoją wypowiedź Wiceminister Ireneusz Zyska.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama