OZE

Wiceminister Ireneusz Zyska z wizytą studyjną w Szczecinie i Świnoujściu

Potencjał miast w zakresie rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku to główny temat wizyty studyjnej w Świnoujściu oraz Szczecinie. W spotkaniu, które odbyło się 1 grudnia 2020 r., udział wziął Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska.

W trakcie spotkania pełnomocnik rządu ds. OZE wskazał, że Szczecin ma ogromny potencjał w zakresie stoczniowym i portowym.

– Chcielibyśmy, aby w miarę możliwości technicznych i finansowych, zorganizować tutaj pewną część przeładunków, budowę statków serwisowych do obsługi morskich farm wiatrowych – powiedział.

Jak zaznaczył wiceminister to duża szansa na rozwój gospodarczy dla Polski i innych państw mających dostęp do morza.

– Dlatego 30 września w Szczecinie doszło do podpisania Deklaracji Bałtyckiej na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej. Jej celem współpraca państw bałtyckich i Komisji Europejskiej na rzecz przyspieszenia rozwoju mocy wiatrowych na Bałtyku, skoordynowanie i zoptymalizowanie działań prowadzących do wykorzystania w pełni energetycznego i gospodarczego potencjału morza – mówił.

W trakcie spotkania wiceminister Zyska podkreślił, że morska energetyka wiatrowa będzie stanowiła bardzo ważny element polskiego miksu energetycznego.

– Do 2040 r. moc zainstalowana w offshore wind wyniesie 8-11 GW. To blisko jedna czwarta obecnych mocy zainstalowanych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym – powiedział.

Pełnomocnik rządu ds. OZE zwrócił uwagę, że kluczowe dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej jest zapewnienie odpowiednich regulacji. Przypomniał też, że w ubiegły piątek, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o promowaniu wytwarzania w morskich farmach wiatrowych.

– To bardzo ważny krok w rozwoju gospodarczym Polski. Inwestycje w offshore wind wyniosą ok. 130 mld zł do 2040 r. Dzięki nim powstanie ponad 77 tys. nowych miejsc pracy. Będzie to wielkie koło zamachowe dla rozwoju gospodarczego Polski i całego Pomorza – podkreślił.

 

Działy

Reklama