Ochrona środowiska

Zielone inwestycje Polskiej Chemii

Realizacja celów Europejskiego Zielonego Ładu nie będzie możliwa bez sektora chemicznego, który będzie odgrywał jedną z kluczowych ról. Transformacja klimatyczna może stanowić dużą szansę dla Polskiej Chemii, wymaga jednak wdrożenia wielu kosztownych inwestycji, co wiąże się z dużym ryzykiem. Konieczna jest międzysektorowa współpraca oraz wsparcie administracji unijnej i krajowej. Postulaty dotyczące tego niezwykle ważnego tematu dla całego przemysłu były prezentowane przez ekspertów w trakcie IV Debaty „Inwestycje Polskiej Chemii w kierunku zielonej transformacji”, która zorganizowana została przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego (PIPC) w ramach Kampanii „Polska Chemia”. 

Branża chemiczna jest trzecim pod względem zatrudnienia sektorem przemysłowym i źródłem innowacji dla całej gospodarki. Zapewnia 320 tys. miejsc pracy, stanowi 17% udziału w przemyśle, co generuje ponad 275 mld zł wartości produkcji sprzedanej. Rolę Polskiej Chemii dostrzega Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Minister potwierdziła w trakcie debaty, że administracja planuje wsparcie dla firm z sektora chemicznego, m. in. zawarte w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) projekty będą wspierać przedsiębiorców w innowacyjności i wdrażaniu inicjatyw związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym. Dofinansowanie dla firm wdrażających rozwiązania ekologiczne będzie zagwarantowane zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym. Na możliwość pozyskania funduszy z grantów UE wskazywał także dr Jarosław Piekarski, Główny Specjalista Operacyjny z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE. Zaprezentował on konkurs Green Deal H2020, w którym aplikacje na innowacyjne projekty przyjmowane są od 22 września 2020 r. do 26 stycznia 2021 r.

Dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego także zwrócił uwagę na kluczową rolę Polskiej Chemii oraz potrzebę wsparcia administracji. – Istnieje konieczność, aby oficjalnie uznać sektor chemiczny za strategiczny dla polskiej gospodarki, co już podkreślano w trakcie VII Kongresu Polska Chemia. Patrząc na inwestycje i potrzeby całej branży, potrzebujemy realnego, konkretnego wsparcia ze strony administracji, aby móc zrealizować cele Europejskiego Zielonego Ładu – powiedział Prezes Zarządu PIPC.

Wodór szansą na realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu

Eksperci uczestniczący w IV Debacie w ramach Kampanii „Polska Chemia” zwrócili uwagę na szanse, jakie ze sobą niesie wykorzystanie wodoru. Grupa Azoty planuje wykorzystanie tego gazu we własnej działalności, w celu zmniejszenia emisyjności – już teraz firma prowadzi strategiczne projekty wodorowe m.in. w Puławach i Kędzierzynie Koźlu, o czym mówiła Olga Dzilińska-Pietrzak, Pełnomocnik Zarządu ds. Regulacyjnych w zakresie energii i klimatu oraz ds. MiFID 2. Zwróciła ona także uwagę na konieczność rozwoju całkiem nowych technologii, dlatego ważne jest, aby Komisja Europejska nie dyskryminowała różnych rodzajów wodoru, ani w zakresie finansowania, ani tym bardziej w zakresie regulacji.

Wiele inwestycji związanych z ochroną środowiska realizuje także PKN ORLEN. Koncern przeznaczy aż 25 mld zł do 2030 r. na programy ograniczające ślad węglowy, o czym poinformował Hubert Peciakowski z Biura Wdrażania Paliw Alternatywnych. Koncern paliwowy realizuje także szereg inwestycji związanych z wykorzystaniem wodoru. Ekspert zaznaczył jednak, że kluczowe dla wprowadzania do obrotu wodoru, jako paliwa alternatywnego w transporcie, jest równoczesne i konsekwentne podjęcie działań w wielu obszarach. Spółka będzie inwestować w rozwój sieci stacji oferujących wodór. Pierwsze stacje będą dedykowane komunikacji miejskiej, ale firma przewiduje, że będzie można na nich tankować również samochody osobowe.

Grupa LOTOS również wdraża projekty wodorowe, produkuje ona ok 125 tys. ton rocznie tego gazu. Piotr Kociński, Doradca Zarządu ds. Wodorowych przedstawił projekt koncernu z PSE, w ramach którego wodór będzie produkowany metodami elektrolizy. Grupa LOTOS planuje także wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak blockchain lub SaaS w swojej strategii wodorowej. Dzięki SaaS planowane jest umieszczenie aplikacji w Chmurze Krajowej, co zwiększy jej dostępność.

Branża chemiczna jest innowacyjna i efektywnie dostosowuje swoje strategie biznesowe do regulacji UE. Europejski Zielony Ład może stanowić szansę dla Polskiej Chemii i zwiększyć jej konkurencyjność, konieczne jest jednak wsparcie administracji unijnej i krajowej. Temat zielonych inwestycji i branży chemicznej będzie poruszany także w ramach TECHCO Forum, które odbędzie się w formule online już w dniach 2-3 grudnia br. W trakcie nowego wydarzenia zaprezentowane zostaną najważniejsze, aktualne tematy, które są istotne nie tylko dla sektora chemicznego. Nowa inicjatywa PIPC będzie stanowić płaszczyznę dyskusji, prezentacji, opisów case studies i propozycji nowych rozwiązań dla całego polskiego przemysłu. Udział w TECHCO Forum jest bezpłatny. Rejestracja: www.techco.pipc.org.pl.

Więcej informacji na stronie: www.pipc.org.pl

Źródło: Polska Izba Przemysłu Chemicznego 

Działy

Reklama