Prezes URE dokonał wyboru godzin na podstawie danych historycznych dotyczących zapotrzebowania na moc w krajowym systemie elektroenergetycznym w poszczególnych godzinach 2019 r., biorąc pod uwagę charakter dobowej krzywej zapotrzebowania na moc w poszczególnych kwartałach tego roku.
W 2021 r. będzie to piętnaście kolejnych godzin każdej doby przypadającej na dzień roboczy (dni od poniedziałku do piątku z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy), przy czym pierwsza z tych godzin rozpoczyna się o 7:00, a piętnasta o 21:00. Na tej podstawie wyliczona zostanie stawka opłaty mocowej dla odbiorców innych niż indywidualne gospodarstwa domowe.
***
- Stawki opłaty mocowej ustalane są na podstawie ustawy o rynku mocy[1], odrębnie w odniesieniu do dwóch grup odbiorców końcowych energii.
- Dla indywidualnych gospodarstw domowych zostanie ustalona stawka za punkt poboru w zł/miesiąc w zależności od rocznego zużycia energii elektrycznej (zostały ustalone 4 grupy).
- Dla pozostałych odbiorców będzie to stawka zależna do ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby, wyrażona w złotych za kWh energii elektrycznej.
- Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska[2] wybranymi godzinami doby przypadającymi na godziny szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie mogą być wyłącznie godziny, dla których może zostać ogłoszony okres zagrożenia. Okres zagrożenia ogłasza się zaś wyłącznie dla godzin pomiędzy 7:00 a 22:00 od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy[3].
- Opłata mocowa związana jest z wprowadzeniem w Polsce rynku mocy.
- Potrzeba zapobieżenia sytuacji niedoboru energii elektrycznej była jednym z powodów przygotowania rozwiązań legislacyjnych, których głównym celem jest stworzenie zachęt inwestycyjnych do budowy nowych i modernizacji istniejących jednostek wytwórczych. Rozwiązania te mają również na celu aktywizację zarządzania zużyciem energii i uelastycznienie popytu na energię elektryczną. Dla realizacji tych celów powstało nowe rozwiązanie regulacyjne – rynek mocy.
[1] Ustawa z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy (Dz. U. z 2020 r. poz. 247).
[2] § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 9 listopada 2020 r. w sprawie pobierania opłaty mocowej i wyznaczania godzin doby przypadających na szczytowe zapotrzebowanie na moc w systemie (Dz. U. z 2020 r. poz. 2009).
[3] § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Energii z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie wykonania obowiązku mocowego, jego rozliczania i demonstrowania oraz zawierania transakcji na rynku wtórnym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1455).
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki