Ciepłownictwo » Nie marnujmy ciepła. „20 stopni dla klimatu”

Nie marnujmy ciepła. „20 stopni dla klimatu”

20 Lis 2020 Brak komentarzy Share 'Nie marnujmy ciepła. „20 stopni dla klimatu”' on Facebook Share 'Nie marnujmy ciepła. „20 stopni dla klimatu”' on Email Share 'Nie marnujmy ciepła. „20 stopni dla klimatu”' on Print Friendly

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. wraz z innymi dostawcami ciepła systemowego w Polsce zachęca mieszkańców do niemarnowania ciepła w kampanii „20 stopni dla klimatu”. Badania wykazują*, że mieszkania w Lublinie są przegrzewane, zmiany wymagają również inne zwyczaje związane z korzystaniem z ciepła. Obniżenie temperatury w domu nawet o 1 st. wpłynie korzystnie na nasze zdrowie oraz na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Kampania została zainicjowana przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie i objęta patronatem przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. 

Mieszkańcy Lublina w dużej mierze nauczyli się już racjonalnie korzystać z wody czy energii elektrycznej, ale wciąż marnują sporo ciepła. Z badań wynika, że ponad połowa z nich przegrzewa swoje mieszkania, utrzymując średnią temperaturę na poziomie co najmniej 22 st.C. Tymczasem według lekarzy w okresie jesienno-zimowym temperatura w ogrzewanych pomieszczeniach nie powinna przekraczać 20-21 st.C. Wyższa ma niekorzystny wpływ na zdrowie, ponieważ wysusza powietrze, co sprzyja m.in. stanom zapalnym gardła, chorobom dróg oddechowych i obniżeniu naszej odporności. Szczególnie w obecnych czasach jest to wyjątkowo groźne.

– W warunkach wysokiej temperatury rozwijają się czynniki środowiskowe, które są niezdrowe dla domowników, np. roztocza kurzu domowego czy zarodniki grzybów pleśniowych – mówi prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński, Specjalista zdrowia publicznego i alergolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W przegrzanych pomieszczeniach ludzie czują się źle, mają bóle głowy, źle śpią. Suche powietrze źle wpływa na drogi oddechowe, może spowodować martwicę nabłonka błony śluzowej nosa, zatok przynosowych i gardła. Z tego powodu pojawiają się u pacjentów dolegliwości takie jak chrypka, zatkany nos i uczucie dyskomfortu w obrębie górnych dróg oddechowych. Dlatego rekomendujemy, żeby te temperatury były jednak niższe.

Temperatura w domu niższa średnio o jeden, czy dwa stopnie to nie tylko krok dla zdrowia i lepszego samopoczucia, ale także duża oszczędność energii na czym zyskuje przede wszystkim planeta. Dziś blisko 42% Polaków korzysta z ciepła systemowego. Jeśli każdy w swoim mieszkaniu obniży temperaturę o zaledwie 1 st.C zużyjemy mniej zasobów naturalnych, a tym samym wyemitujemy mniej dwutlenku węgla i będziemy oddychać czystszym powietrzem. Według wyliczeń ekspertów Politechniki Warszawskiej jeśli we wszystkich mieszkaniach ogrzewanych ciepłem systemowym obniżymy temperaturę o jeden stopień z 22 do 21 to w ciągu roku zaoszczędzimy 450 tys. ton węgla i wyemitujemy o około 1 mln ton dwutlenku węgla mniej.

– Niższa średnia temperatura w domu odbije się także pozytywnie na naszym domowym budżecie. Obniżenie średniej temperatury w mieszkaniu o 1 st.C to zmniejszenie wysokości rachunków za ciepło o ok. 5-8% – podkreśla Teresa Stępniak-Romanek, Rzecznik Prasowy LPEC S.A.

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. zachęca wszystkich mieszkańców Lublina do zmiany nawyków korzystania z ciepła zarówno w domu jak i w miejscu pracy. Racjonalne ogrzewanie jest istotne z punktu widzenia naszego zdrowia, ekologii i domowego budżetu.

Szczegółowe informacje o kampanii znajdują się na stronie www.20stopni.pl.

Źródło: LPEC S.A.

Wpis został opublikowany 20 Lis 2020 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć