Między wrześniem, a październikiem br. Kancelaria DGTL Kibil Piecuch i Wspólnicy przeprowadziła, głównie za pomocą wideokonferencji, ponad 50 wywiadów poświęconych pracy zdalnej osobami odpowiedzialnymi w przedsiębiorstwach za zarządzanie zasobami ludzkimi.
Dlaczego praca zdalna? Wyobraziliśmy sobie jak wyglądałaby rzeczywistość, gdyby covid19 pojawił się trzydzieści, dwadzieścia lat temu. Skala kryzysu i paraliż gospodarki byłby całkowity. Kryzysu nie uniknęliśmy, ale dzięki technologii utrzymana został ciągłość działania zarówno w wymiarze państwowym jak i gospodarczym.
Postanowiliśmy zatem zapytać jak polskie firmy wykorzystały przejście na pracę zdalną. Kreatywność, zaradność, determinacja i solidarność w obliczu pandemii. Te cechy widać było w podejmowanych działaniach łamiących dotychczasowe bariery komunikacyjne i organizacyjne. Mnóstwo ciekawych i pomysłowych działań nakierowanych na pracownika oraz na jego rodzinę. Jakże jaskrawo działania te kontrastowały z obowiązującymi w tej mierze regulacjami. Dyskusja na temat zmian w prawie pracy przetacza się po korytarzach sejmowych co kilka lat. To jednak zaledwie korygowanie regulacji powstałych w czasach, gdzie komputery miały rozmiary i wygląd szaf gdańskich, a prezes zapomnianej już dzisiaj firmy Digital zastanawiał się głośno, po co ludzie chcieliby mieć w domu osobiste komputery. Z naszych rozmów przeprowadzanych z praktykami mającymi po kilkanaście lat doświadczenia coraz wyraźniej wyłaniał się obraz przyszłych biur, czy raczej przestrzeni do współpracy, w których praca hybrydowa będzie zaledwie jednym z elementów nowej układanki składającej się na nowoczesny kształt stosunku pracy. I choć nasze pytania były dość przyziemne, krok za krokiem przekonywaliśmy się, że pokonanie pandemii nie będzie łączyć się z powrotem do status quo ante.
Ireneusz Piecuch, Współzałożyciel i Starszy Partner w DGTL powiedział: Warto zastanowić się, jak wyglądałaby nasza gospodarka, gdyby Covid19 zaatakował 30 lat temu. Jaka byłaby skala kryzysu i z jakich narzędzi moglibyśmy wówczas skorzystać, aby z nim walczyć. Praca zdalna jest bohaterem naszych dni, choć to zaledwie jeden z wielu elementów układanki zatytułowanej „nowoczesne środowisko pracy”. Kolejnym bohaterem jest technologia teleinformatyczna która ją umożliwia. A najważniejszym ludzie, którzy takie środowisko starają się stworzyć mimo mocno anachronicznych regulacji.
Michał Kibil, Współzałożyciel i Starszy Partner w DGTL powiedział: Od kilku lat mówiło się, że praca zdalna zagości w zakładach pracy jako benefit dla najmłodszego pokolenia pracowników. Covid19 pokazał nam, że nie tylko jest ona możliwa na masową skalę, ale też, że może się ona cieszyć zainteresowaniem wszystkich pracowników niezależnie od ich wieku. Jedynym determinantem jest to, czy może być ona wykonywana ze względu na charakter pracy i czy pracownik posiada ku temu warunki. Praca zdalna to nie tylko zmiana miejsca wykonywania pracy. To kompleksowe podejście do zmiany organizacji przedsiębiorstwa, w którym człowiek oraz budowanie z nim relacji, jest najważniejszym czynnikiem.
Źródło: DGTL Kibil Piecuch i Wspólnicy SKA