Konferencja klimatyczna COP26, kształtowanie miksu i bezpieczeństwo energetyczne to główne tematy rozmów ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki z Ministrem ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej Wielkiej Brytanii – Alokiem Sharmą. Spotkanie odbyło się 30 października 2020 r.
Szef resortu klimatu i środowiska podkreślił, że Unia Europejska stała się światowym liderem w działaniach na rzecz klimatu.
– Mamy najambitniejsze wdrożone polityki i najbardziej ambitny długoterminowy cel spośród wszystkich głównych gospodarek. Jednak to nie wystarczy. Bez większej liczby liderów na świecie, wśród krajów odpowiedzialnych za pozostałe 90% światowych emisji, nie osiągniemy celów określonych w Porozumieniu paryskim – powiedział Michał Kurtyka.
Minister podkreślił także znaczenie Porozumienia Paryskiego oraz przyjętego podczas COP24 Katowice Rulebook.
– Katowice Rulebook to dokument wypełniający ideę Porozumienia paryskiego, jednak proces jego wdrażania nie jest jeszcze dokończony i to jest wyzwanie dla strony brytyjskiej w czasie konferencji klimatycznej COP26 – mówił.
Dodatkowo wskazał także na polsko-brytyjskie doświadczenia z COP24 w postaci deklaracji na temat moblilności – Driving Change Together, której kontynuacją będzie GEF.
– Ta deklaracja jest dobrą podstawą dla brytyjskiej inicjatywy w sprawie ZEV. Należy podkreślić jak niezwykle ważne jest, aby także wymiar społeczny pojawił się podczas COP26 – powiedział.
W trakcie spotkania ministrowie poruszyli także kwestie dotyczące polskich ambicji w zakresie transformacji energetycznej w Polsce.
– W Polsce wykonujemy zwrot o 180 stopni w transformacji energetycznej. Z obecnego udziału węgla w miksie energetycznym na poziomie 76% do 11% w 2040 r. Zamierzamy to osiągnąć poprzez rozwój morskiej energetyki wiatrowej, włączenie energetyki jądrowej, a także poprzez rozwój sieci prosumenckiej i powstające klastry energii – mówił Szef Resortu Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska