Elektroenergetyka

„Energy Day 2020” z udziałem Wiceministra Guibourgé-Czetwertyńskiego

Jakie środki należy podjąć, by osiągnąć neutralność klimatyczną w czasie recesji UE, spowodowanej pandemią COVID-19 oraz rola międzynarodowej i regionalnej współpracy energetycznej w sprostaniu aktualnym wyzwaniom sektora to główne tematy panelu wysokiego szczebla podczas „Energy Day 2020”, organizowanego przez Światową Radę Energetyczną. W spotkaniu, które odbyło się 27 października 2020 r., uczestniczył Wiceminister Klimatu i Środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Jak zaznaczył wiceminister Guibourgé-Czetwertyński polityka klimatyczno-energetyczna Unii Europejskiej, w tym długofalowa wizja dążenia do neutralności klimatycznej UE do 2050 r., ma istotny wpływ na kształtowanie krajowej strategii energetycznej.

– Polska uczestniczy w osiąganiu celu neutralności klimatycznej, ale trzeba też podkreślić, że punkt wyjścia dla nas jest daleko w tyle w porównaniu z innymi państwami członkowskimi. Mimo przemian transformacyjnych, jakie zaszły w ostatnich latach, polska energetyka jest w dużej mierze uzależniona od wyeksploatowanych elektrowni węglowych. W rezultacie stajemy przed wyzwaniem dokonania ogromnych inwestycji w budowę nowego systemu energetycznego w nadchodzących dziesięcioleciach – podkreślił.

Wiceminister Klimatu i Środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński omówił zadania i działania zapisane w “Polityce energetycznej Polski do 2040 r.” oraz zwrócił uwagę na konieczność spójności instrumentów w różnych sektorach gospodarki, podkreślając znaczenie nowych, innowacyjnych technologii.

– Wybraliśmy zeroemisyjny system energetyczny jako długoterminowy kierunek transformacji energetycznej. Zmniejszenie emisyjności sektora energetycznego będzie możliwe poprzez wdrożenie energetyki jądrowej i morskiej energetyki wiatrowej, zwiększając rolę energetyki rozproszonej i obywatelskiej. Jednak zmiany muszą nastąpić warunkach bezpieczeństwa energetycznego, aby nie dopuścić do sytuacji awarii sieci energetycznej i ryzyka braku dostaw energii – dodał.

Wiceminister Klimatu i Środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński zwrócił uwagę, że obecnie w Polsce obserwujemy bezprecedensową dynamikę rozwoju mikroinstalacji energii odnawialnej oraz aktywizacji odbiorców energii i chcemy kontynuować ten korzystny trend w przyszłości.

Wiceminister zaznaczył, że energia odnawialna ma odegrać kluczową rolę w modernizacji naszego systemu energetycznego.

– Do 2030 r. zamierzamy mieć ok. 32%, a w 2040 r. ok. 40% produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i jest to przełomowe przedsięwzięcie dla polskiego systemu energetycznego przy obecnej strukturze naszego miksu energetycznego. Nadal będziemy potrzebować jednostek gazowych, aby zapewnić stabilne dostawy i ogromne inwestycje w rozwój sieci – powiedział.

Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska, zwrócił również uwagę, że obecnie Polska stoi w obliczu ogromnej transformacji, która w ciągu najbliższych 20 lat zaowocuje niemal nowym systemem elektroenergetycznym, transformacją ciepłownictwa i transportu.

– Do 2040 r. ok. 16 GW mocy opalanych węglem zostanie wycofanych z krajowego systemu energetycznego. W tym zakresie naszym priorytetem jest transformacja sprzyjająca włączeniu społecznemu, która zapewnia, że nikt nie zostanie w tyle – podkreślił. Ponadto podkreślił konieczność zapewnienia stabilnego systemu energetycznego, stąd pomysł budowy elektrowni jądrowej.

Zdaniem wiceministra w kwestii wzmocnienia celu UE na 2030 r. najważniejszą kwestią pozostaje jego skuteczne wdrażanie.

W opinii Wiceministra Guibourgé-Czetwertyńskiego europejska energetyka w przyszłości zostanie zdominowana przez niskoemisyjne źródła energii i nowoczesne systemy przesyłowe.

– Konsumenci będą mogli podejmować świadome decyzje i aktywnie uczestniczyć w rynku, który będzie działał w sposób przejrzysty i jasny. Wspólnym dominantem w europejskim krajobrazie energetycznym będzie jeszcze bardziej rozwinięta współpraca międzynarodowa, a także bardziej elastyczny i zróżnicowany miks, aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo energetyczne – powiedział.


Światowa Rada Energetyczna (World Energy Council) z siedzibą w Londynie jest międzynarodową organizacją, założoną 1924 r. Prowadzi ona badania nad źródłami energii, technologiami jej pozyskiwania, jej przetwarzaniem i przesyłaniem. Misją Rady jest „propagowanie zrównoważonej podaży i wykorzystania energii dla największego dobra wszystkich ludzi”. W skład WEC wchodzi ponad 3000 organizacji członkowskich zlokalizowanych w ponad 90 krajach, reprezentujących rządy, państwowe i prywatne korporacje, środowiska akademickie i organizacje pozarządowe.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama