Elektroenergetyka

Prezes URE we Wrocławiu o energetyce rozproszonej, prosumentach i fleksumentach

Rafał Gawin podczas VI Kongresu Energetycznego we Wrocławiu wziął udział w sesji, której tematem była energetyka rozproszona.

7 października br. Prezes Rafał Gawin w wystąpieniu otwierającym panel poświęcony energetyce rozporoszonej mówił m.in. o nowym rynku energii: jak energetyka rozproszona wpisuje się w transformację sektora i jak zmienia się otoczenie regulacyjne.

Rozwój energetyki rozproszonej w oparciu o lokalne źródła energii zmienia dotychczasowy paradygmat, w jakim funkcjonowała energetyka. Energetyka powinna podążać za potrzebami odbiorców. Konieczna zatem jest zmiana sposobu myślenia i dlatego zaczynamy mówić o nowych usługach, jak np. usługi elastyczności oraz o zmianie systemu, który powinien dopasować się do produkcji energii w małych źródłach – mówił Prezes URE.

Wystąpienie było dobrym punktem wyjścia do dyskusji poświęconej energetyce rozporoszonej, w której udział brali m.in. przedstawiciele klastrów energii. Uczestnicy panelu skupili się na zagadnieniach związanych ze zmianą otoczenia regulacyjnego i potrzebą eliminacji barier prawnych dla energetyki rozporoszonej, w tym np. dystrybucji, opomiarowania i rozliczania energii ze źródeł lokalnych.

– Chcemy promować nowe rozwiązania sprawdzając je w ramach tzw. piaskownic regulacyjnych. Współpracujemy przy tym z operatorami sieci dystrybucyjnych – zaznaczył Prezes Gawin. – Już teraz powinniśmy przestać myśleć tylko o prosumentach i punktowym, indywidualnym zbilansowaniu, ale zrobić krok naprzódw kierunku fleksumentów – czyli prosumnetów, którzy nie tylko produkują i konsumują energię, ale także potrafią przyczynić się do poprawy efektywności i zbilansowania systemu zapewniając usługi elastyczności – dodał regulator.

Pierwszego dnia Kongresu ważny głos dotyczący transformacji energetycznej Polski w kontekście Zielonego Ładu i jego znaczenia dla ciepłownictwa zabrał Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska.

Na pierwszy dzień Kongresu zaplanowano również panel z udziałem eksperta URE – Katarzyny Szwed-Lipińskiej, Dyrektora Departamentu Źródeł Odnawialnych URE pn. „Zielony Ład – Zielony Gaz – Zielona Gospodarka. Biometan a neutralność klimatyczna UE”.

Kongres Energetyczny to cykliczne wydarzenie, którego VI edycja odbywa się w tym roku w dniach 7-8 października we Wrocławiu. Celem wydarzenia, którego gospodarzem jest  Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych, jest wymiana doświadczeń i wiedzy eksperckiej oraz promowanie rozwiązań wspierających transformację energetyczną.

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki 

Działy

Reklama