News » Minister Kurtyka na Europejskim Forum Nowych Idei

Minister Kurtyka na Europejskim Forum Nowych Idei

5 paź 2020 Możliwość komentowania Minister Kurtyka na Europejskim Forum Nowych Idei została wyłączona Share 'Minister Kurtyka na Europejskim Forum Nowych Idei' on Facebook Share 'Minister Kurtyka na Europejskim Forum Nowych Idei' on Email Share 'Minister Kurtyka na Europejskim Forum Nowych Idei' on Print Friendly

„Od Green Deal do Good Deal – Wyzwania i szanse związane z Zielonym Ładem” to główny temat debaty podczas konferencji EFNI2020. W wydarzeniu, które odbyło się 2 października 2020 r., udział wziął Minister Klimatu – Michał Kurtyka.

W trakcje spotkania minister Kurtyka podkreślił, że w kontekście podniesienia ambicji Unii Europejskiej w zakresie celów redukcji emisji CO2 do 2030 r., dla Polski najważniejsze jest określenie mechanizmów, dzięki którym mniej zamożne kraje nie będą ponosić nieproporcjonalnych kosztów związanych z transformacją klimatyczną.

– Ambitnym celom w zakresie ochrony środowiska i klimatu powinien towarzyszyć pakiet rozwiązań umożliwiających ich finansowanie – powiedział.

Jak dodał, że jest to szczególnie istotne w przypadku mniej zamożnych regionów i krajów Unii Europejskiej, które z jednej strony mają najmniejszą zdolność do kreowania odpowiednich innowacji i wartości dodanej w tym obszarze, z drugiej strony ponoszą najwyższe koszty planowanych przedsięwzięć.

Minister Klimatu zwrócił także uwagę, że Unia Europejska pozostaje liderem działań na rzecz ochrony klimatu w skali globalnej, a obowiązujące w niej wymagania środowiskowe są znacznie ostrzejsze, niż w niektórych spośród naszych partnerów handlowych, co grozi dalszym zaburzeniem równowagi konkurencyjnej pomiędzy UE a państwami trzecimi.

– Istnieje ryzyko, że część przedsiębiorstw będzie odczuwać pokusę przeniesienia działalności do państw o mniej restrykcyjnych standardach ochrony środowiska, ze stratą dla gospodarki i mieszkańców UE, ale również środowiska w skali globalnej – wyjaśnił.

Szef Resortu Klimatu zaznaczył, że rewolucja czeka także transport.

– Elektromobilność i jej rozwój to projekt przełomowy, który wymaga wykreowania dynamicznego środowiska, w którym poszczególne podmioty będą wzajemnie wspierały swoje działania. Bez stworzenia ekosystemu rozwój elektromobilności będzie fragmentaryczny i nie osiągnie właściwego tempa, które w świetle zmian klimatycznych jest niezbędne – powiedział.

W trakcie debaty uczestniczy rozmawiali także o kwestii odbudowy po kryzysie związanym z koronawirusem.

– Rządy krajowe i instytucje Unii Europejskiej przewidują ogromne środki na odbudowę po pandemii. Polska musi wykorzystać te środki na mądrą odbudowę, aby jednocześnie zmierzyć się z wieloma wyzwaniami rozwojowymi i ekologicznymi, którym musielibyśmy wcześniej bądź później stawić czoła. Mam tu na myśli nie tylko zmiany klimatu, ale również słabą jakość powietrza, niedobory wody, ale także niskie wynagrodzenia i niski poziom innowacyjności gospodarki – podkreślił Minister Klimatu.

– Jestem przekonany, że Polska może odważnymi działaniami stawić czoła tym wszystkim wyzwaniom jednocześnie, wkraczając na ścieżkę przyspieszonego czystego wzrostu – podsumował.

Źródło: Ministerstwo Klimatu

Wpis został opublikowany 5 paź 2020 w następujących kategoriach: News, Ochrona Środowiska. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć