Ochrona środowiska

Minister Kurtyka na Europejskim Forum Nowych Idei

„Od Green Deal do Good Deal – Wyzwania i szanse związane z Zielonym Ładem” to główny temat debaty podczas konferencji EFNI2020. W wydarzeniu, które odbyło się 2 października 2020 r., udział wziął Minister Klimatu – Michał Kurtyka.

W trakcje spotkania minister Kurtyka podkreślił, że w kontekście podniesienia ambicji Unii Europejskiej w zakresie celów redukcji emisji CO2 do 2030 r., dla Polski najważniejsze jest określenie mechanizmów, dzięki którym mniej zamożne kraje nie będą ponosić nieproporcjonalnych kosztów związanych z transformacją klimatyczną.

– Ambitnym celom w zakresie ochrony środowiska i klimatu powinien towarzyszyć pakiet rozwiązań umożliwiających ich finansowanie – powiedział.

Jak dodał, że jest to szczególnie istotne w przypadku mniej zamożnych regionów i krajów Unii Europejskiej, które z jednej strony mają najmniejszą zdolność do kreowania odpowiednich innowacji i wartości dodanej w tym obszarze, z drugiej strony ponoszą najwyższe koszty planowanych przedsięwzięć.

Minister Klimatu zwrócił także uwagę, że Unia Europejska pozostaje liderem działań na rzecz ochrony klimatu w skali globalnej, a obowiązujące w niej wymagania środowiskowe są znacznie ostrzejsze, niż w niektórych spośród naszych partnerów handlowych, co grozi dalszym zaburzeniem równowagi konkurencyjnej pomiędzy UE a państwami trzecimi.

– Istnieje ryzyko, że część przedsiębiorstw będzie odczuwać pokusę przeniesienia działalności do państw o mniej restrykcyjnych standardach ochrony środowiska, ze stratą dla gospodarki i mieszkańców UE, ale również środowiska w skali globalnej – wyjaśnił.

Szef Resortu Klimatu zaznaczył, że rewolucja czeka także transport.

– Elektromobilność i jej rozwój to projekt przełomowy, który wymaga wykreowania dynamicznego środowiska, w którym poszczególne podmioty będą wzajemnie wspierały swoje działania. Bez stworzenia ekosystemu rozwój elektromobilności będzie fragmentaryczny i nie osiągnie właściwego tempa, które w świetle zmian klimatycznych jest niezbędne – powiedział.

W trakcie debaty uczestniczy rozmawiali także o kwestii odbudowy po kryzysie związanym z koronawirusem.

– Rządy krajowe i instytucje Unii Europejskiej przewidują ogromne środki na odbudowę po pandemii. Polska musi wykorzystać te środki na mądrą odbudowę, aby jednocześnie zmierzyć się z wieloma wyzwaniami rozwojowymi i ekologicznymi, którym musielibyśmy wcześniej bądź później stawić czoła. Mam tu na myśli nie tylko zmiany klimatu, ale również słabą jakość powietrza, niedobory wody, ale także niskie wynagrodzenia i niski poziom innowacyjności gospodarki – podkreślił Minister Klimatu.

– Jestem przekonany, że Polska może odważnymi działaniami stawić czoła tym wszystkim wyzwaniom jednocześnie, wkraczając na ścieżkę przyspieszonego czystego wzrostu – podsumował.

Źródło: Ministerstwo Klimatu

Działy

Reklama